IndustriALL Türkiye Kadın Ağı Toplantısı

Üyesi olduğumuz IndustriALL Global Union (Küresel Sanayi İşçileri Sendikası) Türkiye Kadın Ağı Toplantısı 7 Mart 2019, Perşembe günü yapıldı.

Friedrich Ebert Vakfı İstanbul binasında yapılan toplantıya IndustriALL üyesi sendikaların temsilcileri katıldı. Sendikamızı Bursa Şube Başkanımız İncigül Şentürk, uzmanımız Dilek Yüksel ve işyeri temsilcimiz Aynur Çevik temsil etti.

Toplantı IndustriALL Toplumsal Cinsiyet ve Programlar Koordinatörü Armelle Seby’nin sunumuyla başladı.

Seby sunumunda çeşitli ülkelerdeki kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin örnekler verdi. Kadın haklarının evrensel insan hakları ve demokrasi ile bağlarına işaret etti. IndustriALL’in izlediği politikaya yönelik de bilgi veren Seby hedefin örgütsel yapı içinde kadın katılımı ve temsiliyetinin artırılması ve bunun oranın en az %40’a çıkarılması olduğu belirtti.

Armelle Seby konuşmasında kadınlara yönelik eğitimlerin artırılması, haklarının farkına varmalarının sağlanması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla kampanyalar düzenlenmesi gibi etkinliklerin önümüzdeki dönemde daha da ağırlık kazanacağını söyledi.

Toplantının izleyen bölümlerinde IndustriALL üyesi sendika temsilcileri işkolları ve sendikaları temelinde kadın haklarının geliştirilmesi, şiddetin önlenmesi başta olmak üzere tespit ve çalışmalara ilişkin değerlendirmeler yaptılar.

IndustriALL Türkiye Kadın Ağı Temsilcileri 8 Mart, Cuma günü ise işlerine geri dönme mücadelesi veren Flormar işçilerine dayanışma ziyareti gerçekleştirdiler.