INDUSTRIALL SENDİKA AĞI COATS’U SOSYAL DİYALOG TOPLANTISI DÜZENLEMEYE ÇAĞIRDI

Coats sendika ağı toplantısı katılımcıları

Birleşik Krallık (İngiltere) merkezli tekstil şirketi Coats’daki IndustriALL sendika ağı, Coats’ın dünyadaki işyerlerinde endüstriyel ilişkileri güçlendirmek için sosyal diyalog çağrısında bulundu.

Coats sendika ağı Endonezya, Vietnam, Bangladeş, Hindistan ve Türkiye’deki Coats işyerlerinde örgütlü ve örgütlenmekte olan sendikalardan oluşturuldu.

Ağ bileşenleri IndustriALL’ın çağrısıyla dünya genelindeki işyerlerinin bulunduğu yerleri belirleyen fabrika haritası, çalışma koşulları ve ağın sonraki adımlarını görüşmek üzere 5 Aralık’ta Malezya’da bir araya geldi.

Türkiye’den sendikamızın Bursa Şube Başkanı İncigül Şentürk, Şube Yönetim Kurulu üyesi Erdal Akça ve Coats işyeri sendika temsilcisi Nilgün Metin katıldı. Hazırlanan bir sunumla Sendikamız ile Coats arasında yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesi hakkında bilgi verildi.

Katılımcılar, çalışma saatleri ve fazla mesai, ücret yapısı ve ödenekleri, sosyal güvenlik ve sosyal yardımlar, kapsam ve uygulama gibi makalelere odaklanan toplu iş sözleşmelerini tartıştılar. Güney Asya ile Güneydoğu Asya arasındaki toplu sözleşmeler arasındaki farklar belirlendi ve incelendi.

Yapılan değerlendirmede gelişmiş sosyal diyalog ve endüstriyel ilişkilerin önemi ve Coats sendikal bölgesel ağının küresel bir ağ haline getirilmesi için birlikte çalışmaya kararlılık vurgulandı.

Birkaç sendika lideri Coats’a işçilerle iyi ilişkilerin sürdürülmesi ve karşılıklı yarar sağlanmasına dönük tavsiyelerde bulundu. Vietnam, Türkiye ve Bangladeş’teki Coats işyerlerinde örgütlü sendikalar işçilerle ilgili konuları tartışmak, acil sorunları çözmek için yönetim ile düzenli toplantılar yaptığı belirtildi.

Endonezya Ulusal Sanayi İşçileri Sendikası Federasyonu’ndan Nurul Huda; “Coats, sendika aidatlarının toplanmasını kolaylaştırmak ve sendika görevlilerinin görevlerini yerine getirmesine izin vermek gibi işçi haklarına saygı duymaktadır. Sağlık kontrolleri, şirket primleri, evlilik ödeneği ve diğerleri gibi avantajlardan yararlanıyoruz ”dedi.

Katılımcılar, Coats ile küresel bir çerçeve anlaşma yapılmasının ihtiyaç olduğunu ve bunu tartışmak üzere 2020’nin başlarında Coats’ın küresel yönetimiyle toplantı yapılmasının gerekliliği konusunda görüş birliğine vararak toplantıyı sonuçlandırdılar.

IndustriALL Güney Doğu Asya Bölge Sekreteri Annie Adviento şunları söyledi:

“Bu toplantı sendikalı Coats fabrikalarından oluşan bir ağ oluşturmayı, bir eylem planı hazırlamayı ve daha sonra küresel markaya ulaşmayı amaçlıyordu. Bu sendika güç oluşturması ve küresel bir kaldıraç yaratılması yolunda ilk adımdır.”

Kaynak: http://www.industriall-union.org/union-network-calls-coats-to-convene-social-dialogue-meeting