IndustriALL Global Union: ULUSLARARASI KADINLAR GÜNÜ MESAJI

8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü nedeniyle IndustriALL Global Union Genel Sekreteri Valter Sanches tüm üye sendikalara bir mesaj gönderdi.

Genel Sekreterimiz Sanches’in mesajını üyelerimizin ve tüm işçilerin bilgisine sunuyoruz:

Sevgili Kardeşlerim,

Tüm bölgelerde, COVID-19 krizi nedeniyle erkeklerden daha fazla kadın işini kaybetti.

ILO’ya göre 2020’de kadınlar için istihdam kayıpları yüzde 5, erkekler için ise yüzde 3,9’dur. Birçok ülkede krizden kötü etkilenen sektörlerde çalışan kadınlar orantısız olarak temsil edildiler. Okul kapatma ve sosyal mesafe önlemleri evde kadınlara yüklenen ücretsiz iş yükünü arttırdı ve erkeklere kıyasla daha sonra işgücüne geri dönebilmelerinin ihtimalini azalttı.

Mevcut sosyal ve ekonomik cinsiyet eşitsizlikleri yüzünden kadınlar, pandemi sonrasındaki normalleşme sırasında işlerini geri kazanmaya çalışırken erkeklerden daha fazla zorlukla yüzleşecekler. Uzun vadeli güvencesizlik riski ve işgücü piyasasından kopuş kadınlar için fazlasıyla gerçek, bu yüzden ILO onları desteklemek için özel olarak hedeflenmiş önlemler için çağrı yapıyor.

Covid 19’un kadınlar üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadele etmek için acil olarak sendika eylemine ihtiyaç vardır. Küresel salgın işçilerin hayatlarını tehlikeye atmaya devam ederken, cinsiyet eşitliği için mücadele kararlılığını 8 Mart’ta kadınlar için sadece pandemide değil, daha sonrası için de kalıcı bir iyileşme çağrısı yaparak gösterelim.

Haziran 2020 İcra Komitesi tarafından COVID-19 üzerinden yaptığı “Adil ve daha iyi bir gelecek için Birlik ve Mücadele” siyasi açıklamasında, IndustriALL, pandemi gündemini adres göstererek cinsiyet eşitliğini talep ediyor.

İcra Komitesi ayrıca IndustriALL’ın tüm bağlı kuruluşlarını üyelerini desteklemeye, aile içi şiddet ile mücadele etmeye ve işverenlerin aile içi şiddetin iş hayatındaki etkilerini azaltmaya yönelik önlem almasını sağlamaya çağırıyor.

IndustriALL bu yıl Uluslararası Kadınlar Günü’nü cinsiyet eşitsizliği ve sağlık ile ekonomi krizlerine bağlı olarak yükselen cinsiyet temelli şiddet ile mücadele odaklı olarak kutluyor.

Kadın işçilerin erkek işçilerle eşit şekilde muamele görmesine engel olan sosyal ve ekonomik ayrımcılığa yeter diyoruz. Cinsiyet temelli şiddete yeter!

Pandemi sırasında kadına yönelik şiddetin yıkıcı bir şekilde artması bize ILO’nun 190 sayılı Sözleşmesi’nin onaylanıp kullanıldığından emin olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

ILO 190 – Yaşamları değiştirebilir! Hemen onaylayın.

Dayanışma ile

Valter Sanches