IndustriALL 5. yılını kutluyor

Sendikamızın da üyesi olduğu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL Global Union) kuruluşunun 5. Yılını kutluyor.

Küresel Sanayi İşçileri Sendikası, 140 ülkedeki 50 milyonu aşkın işçi temsil etmek üzere üç uluslararası federasyonun birleşmesiyle 20 Temmuz 2012 yılında kurulmuştu. İmalat, tekstil, kimya, enerji, metal ve maden sektörleri dahil 600’den fazla ulusal sendika IndustriALL üyesidir.

IndustriALL’ın Genel Sekreteri Valter Sanches, kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada şunlara değindi:

“Beş yılın ardından, IndustriALL birlikte daha güçlü olduğumuzu tekrar tekrar göstermiştir. Bizler çok uluslu şirketleri hesap verebilir, hükümetleri bizi duyabilir hale getirdik, işçi hakları için mücadele ettik ve kazandık. IndustriALL işçilerin uluslararası dayanışmasının kanıtıdır.”

2013 yılında Bangladeş’teki bini aşkın tekstil işçinin yaşamını yitirdiği Rana Plaza felaketinin ardından IndustriALL 200’den fazla küresel moda markasının Bangladeş’te bina ve yangın güvenliği anlaşmasını imzalamasına liderlik etti. Anlaşmayla yapılan denetimlerle 1.600’den fazla fabrikada 2 milyon işçinin işçi sağlığı ve güvenliğinde gelişmeler kaydedildi. IndustriALL ve Uni Global Union birlikte, kurbanlara tazminat olarak 30 milyon doların ödenmesini başardı.

IndustriALL beş yıl boyunca beş stratejik hedef için sürekli çalıştı; güçlü sendikalar oluşturmak, küresel sermayeyle yüzleşmek, güvencesiz çalışmayı durdurmak, sürdürülebilir sanayi politikaları hedeflemek ve işçi haklarını savunmak.

Haberin tümü için

http://www.industriall-union.org/industriall-celebrates-5-years?utm_source=Newsletters+in+english&utm_campaign=da6ff8ab4c-EMAIL_CAMPAIGN_2017_06_22&utm_medium=email&utm_term=0_65751b77d5-da6ff8ab4c-19095317