INDITEX KÜRESEL SÖZLEŞME TOPLANTISI YAPILDI

Üyesi olduğumuz Sanayi İşçileri Küresel Sendikası (Industrıall Global UNION) ile Uluslararası hazır giyim firması INDITEX arasında 2007 yılında imzalanan 2010 yılında geliştirilen küresel çerçeve anlaşması İstanbul’da yapılan bir toplantı ile değerlendirildi.

11 Nisan 2016 tarihinde yapılan toplantıya Küresel Sendika, Tekstil Hazır Giyim ve deri sektörleri müdürü Christina HAJAGOS –CLAUSEN , İndustriALL-INDITEX Küresel Çerçeve Sözleşmesi Global Koordinatörü Isidor BOİX, Ispanya Tekstil ve Kimya Sendikası Genel Sekreteri Victor Manuel SOTOMAYOR, Koordinatör Engin Sedat KAYA ‘nın yanı sıra işkolumuzun Industriall GU Türkiye üyeleri olan Teksif, Öz İplik-İş , Deri Teks ve Tekstil İşçileri Sendikası yöneticileri katıldı. Sendikamızı bu toplantıda Genel Başkan Kazım DOĞAN, Genel Sekreter Mustafa Ali UTKU ve Genel Sekreter Yardımcısı Halil Ergün İŞERi Temsil etti.

Bu toplantının ilk bölümünde IndustrıALL GU ile üye sendikaların küresel sözleşmeye ilişkin değerlendirmeleri ele alındı.

Yapılan değerlendirmelerin sonucunda Türkiye’deki üyelerle birlikte küresel tedarik zincirinde örgütlenmeye yönelik bir seminer yapılması yönünde tavsiye kararı alındı.

Toplantının ikinci bölümünde ise INDITEX firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Sürdürülebilirlik Global Direktörü Felix Poza PENa, Tüm Ülkelerden Sorumlu Sürdürülebilirlik Müdürü Indalecio PEREZ, Türkiye Sürdürülebilirlik Departmanı Direktörü Murat AKKÜN, Türkiye Sürdürülebilirlik Departmanı Proje Koordinatörü Begüm TUTE’de toplantıya katıldı.

Bu bölümde Türkiye’deki Indıtex ile çalışan şirketler ve fason üreticilerde yaşanan sorunlar ve küresel sözleşmenin daha etkili uygulanabilmesi bakımından atılması gereken adımlar değerlendirildi.

INDUSTRIALL 1

INDUSTRIALL 2

INDUSTRIALL 3

INDUSTRIALL 4