HYOSUNG’DA GREV VAR

hy1

Çerkezköy’de kurulu bulunan Güney Kore kökenli Hyosung işyerinde Sendikamızın aldığı grev kararı, bugün (18.08.2016) uygulamaya konulmuştur.

Sendikamız 6 yıl önce örgütlenerek bu işyerinde Bakanlıktan toplu iş sözleşmesi için yetki almıştır. Ancak işverenin itirazları nedeniyle 5 yıl süren bir hukuk mücadelesi verilmiştir.

3 kez Yargıtay’a gidip gelen dava nihayet sonuçlanmış ve mahkeme kararıyla da işyerindeki toplu iş sözleşmesi yetkimiz kesinleşmiştir.

Hyosung ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetki kararına ne de Yargıtay’ın ve yerel mahkemenin kararlarına saygı göstermemiştir.

Tüm çabalarımıza rağmen verdiği hiçbir sözü tutmamış, toplu iş sözleşmesi görüşmelerine katılmamış, arabulucuyu da verdiği sözden caymıştır.

5 yılı aşan bir süre içinde işyerinde sendika üyesi olanlara yönelik ağır baskılar yapılmış, işçiler üyelikten çekilmek ile işsizlik arasında seçim yapmaya zorlanmıştır.

İşçilerin toplu sözleşme hakkını kullanmalarını önlemek amacıyla verdiğimiz toplu iş sözleşmesi teklifindeki kimi maddeleri işyeri yönetmeliği gibi yayınlayarak işçileri yanılmak dahil her yolu denemiştir.

Sendikamız Yasanın kendisine tanımış olduğu hakları sonuna kadar kullanarak, Hyosung işçisinin kendi ücreti, çalışma koşulları üzerinde söz ve karar sahibi olması için var gücüyle çalışmaya devam edecektir.

Bu çerçevede, işyerinde Hyosung işvereninin hukuk tanımaz tavrı karşısında grev kaçınılmaz bir sonuç olmuştur.

Aldığımız karar doğrultusunda bugün işyerine Genel Başkanımız Kazım Doğan, Örgütlenme Dairesi Başkanımız Celal Aslan ve Eğitim Dairesi Başkanımız Savaş Testici’nin da katılımıyla “BU İŞYERİNDE GREV VAR” pankartımız asılmış ve grev uygulamasına başlanmıştır.

hy3

hy2