HYOSUNG GREVİNE KÜRESEL DESTEK

hyosung

Sendikamızın üyesi olduğu IndustriALL Global Union (Küresel Sendika) Genel Sekreteri Jyrki Raina, bir mesaj yayınlayarak desteklerini iletti.

Sayın Raina’nın sendikamıza ulaşan ve tüm dünyaya yayınlanan mesajını aşağıda bilginize sunuyoruz:

22 Ağustos 2016

Değerli kardeşlerim;

Sizlere 140 ülkedeki madencilik, enerji ve imalat sektörlerinde 50 milyonu aşan Küresel Sendika adına üyemiz DİSK Tekstil’in Çerkezköy, Tekirdağ’daki Hyosung İstanbul Tekstil Limited Şirketi Fabrikasındaki mücadelesine tam desteğimizi bildirmek için yazıyorum.

Sizlerin Türkiye’deki mevzuata uygun olarak yaptığınız grevi tümüyle destekliyoruz. 18 Ağustos’ta başlayan bu grev, yerel şirket yöneticilerinin inatçı tavrının Sendikaya başka hiçbir seçenek bırakmamasından kaynaklanmaktadır.

Küresel Sendika, Uluslararası Çalışma Örgütü’nun 98 sayılı sözleşmesi dahil, temel uluslararası emek standartlarını ve ulusal emek yasalarını açık biçimde ihlal eden Hyosung İstanbul Tekstil Limited Şirketi’nin bu davranışlarını esefle karşılamaktadır.

Hyosung’u Türkiye’deki iştirakinin toplu sözleşme görüşmelerine katılması, işyerindeki temel sendikal haklara saygı göstermesi, DİSK-Tekstil’i meşru sosyal diyalog tarafı olarak kabul etmesi için Hyosung’a bir kez daha çağrı yapıyoruz.

Bizler, DİSK-Tekstil ve üyelerinin Çerkezköy’deki fabrikada süren grevinin yanında güçlü bir şekilde duruyoruz.

Dayanışmayla

Jyrki Raina

Genel Sekreter

IndustriALL Global Union