Hukuksuzluk tescillendi (Lüleburgaz Görünüm Gazetesi-10.01.2014)

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, verdiği kararla Tekboy işçilerinin haklı olduğunu, işverenin yasaları çiğnediğini tescil etti.

Lüleburgaz’da kurulu Tekboy Tekstil işçilerinin sendikaya üye oldukları için işten çıkarılması üzerine açılan işe iade davaları sonuçlandı.

Yerel mahkemenin işçilerin haksız bir biçimde işten çıkarıldığına karar vermesi nedeniyle işverenin itirazı üzerine Yargıtay’a taşınan davada karar çıktı.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, verdiği kararla işçilerin haklı olduğunu, işverenin yasaları çiğnediğini tescil etti.
Disk-Tekstil İşçileri Sendikası Lüleburgaz Temsilcisi Savaş Testici Tekboy işçilerinin davasının sonuçlanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘Yargıtay kararı, işçilerin haklarına saygı göstermeyen, kendilerini her şeyin üstünde gören tüm işverenlere iyi bir ders niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda, işverenlerin tehditleri altında haklarını kullanmaktan çekinen işçiler içinde kararlı bir mücadelenin kazanımla sonuçlanacağı yönünde iyi bir örnek oluşturmuştur. İnanıyoruz ki bu davanın sonucu sendikal haklarından yararlanmak isteyen tüm tekstil ve deri işçilerinin önünü açmıştır. Örgütlü ve etkili bir mücadele ile Lüleburgaz’dan başlayarak tüm Trakya işçileri daha iyi çalışma ve yaşam koşullarını elde edebilecekleri koşulları yaratabileceklerdir’ denildi.

14 Ağustos 2012 tarihinde Tekboy Tekstil’de çalışan ve sendikaya üye işçilerden 27’si sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılmış, sendika tarafından, yaşanan gelişmeler ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan girişimlerle protesto edilmiş, sendika öncülüğünde Tekboy işçilerinin haklarının savunulması amacıyla bireysel davalar açılmıştı.

Yerel mahkeme, 14 Ağustos 2012 tarihinde Lüleburgaz’da bulunan TEKBOY tekstil fabrikasında sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 27 işçinin işe iadesine karar vermiş, işçilere ayrıca 4 net ve 12 brüt maaş tutarında sendikal tazminat ödenmesine de karar verildi.