Halk başbakana yanıtı alanlardan verdi

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla 9 Haziran’da Taksim Meydanı’nda mitingi yapıldı

“Taksim Dayanışması” tarafından yapılan çağrı ile 9 Haziran 2013, Pazar günü onbinler yine Taksim’e aktı.

DİSK başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşun da destek verdiği mitinge katılım çok yüksek oldu.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Dr. Arzu Çerkezoğlu, Sendikamızın Genel Başkanı Rıdvan Budak’ın da aralarında olduğu DİSK üyeleri alanda sevgi gösteriyle karşılandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Afrika gezisi sonrasında yaptığı açıklamalarla Gezi Parkı Direnişi’ne yönelik sözleri tepkileri daha da artırdı.
Taksim Meydanı’nda saat 16.00’da yapılması planlanan miting, büyük bir düzen ve disiplin içinde gerçekleştirildi.
Miting, Gezi Direnişi sırasında yaşamını yitiren Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş için saygı duruşu yapılmasıyla başladı.
Bandista grubunun mini konserinin ardından Taksim Dayanışması adına Mimarlar Odası temsilcisi Mücella Yapıcı ortak açıklamayı okudu.
Ortak açıklamada şunlara değinildi:
“Artık yeter diyen halk, kardeşliğin ve dayanışmanın Türkiye ve dünya üzerindeki en önemli örneklerinden birini sergiliyor. Faşist saldırılar ve tüm baskılara karşı sokaklara çıkan milyonlar, AKP iktidarına ve onun yönetme anlayışına, diline ve söylemlerine dur diyor.”
“AKP her şeyin farkında. Bizim için üç beş çapulcu deseler de milyonlar olduğumuzun farkında.”
“Taleplerimiz haklıdır, hukukidir, meşrudur. Gezi Parkı, park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını ve projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklama yapılmalı, AKM’nin yıkılmasına ilişkin girişimler durdurulmalıdır.”
“Yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emri veren, bu emri uygulatan, binlerce kişinin yaralanmasına ve üç yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay, Adana valileri ve emniyet müdürleri olmak üzere tüm sorumlular görevden alınmalıdır, gaz bombası ve benzeri metaryaller yasaklanmalıdır.”
“Direnişe katıldığı için, tweet attığı için gözaltına alınan yurttaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmalı. 1 Mayıs Alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak özere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmeli, ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalıdır.”
“Parkımızı iade edin, her ne ad ile olursa olsun parkın 1 santimetre karesini dahi yapılaşmaya açacak projelerinizi unutun. Bu ülke, bu dünya ve bu evren bilmelidir ki gençlerin enerjisi ve yaratıcı zekâsından beslenen bu hareket, haklı taleplerin yerine getirilmesi için ne gerekiyorsa onu yapacak meşruiyete, güce, yaratıcılığa, özgüvene ve hepsinden önemlisi güçlü bir dayanışma gücüne sahiptir.”
Yapıcının açıklamayı okumasından sonra; sırasıyla Kardeş Türküler, Boğaziçi Caz Korosu ile Mor ve Ötesi grupları konserleriyle mitinge katkı verdi.