Hakkını arayan Dev. Sağlık-İş üyeleri “hastanelik” edildi

Adana Balcalı Devlet Hastanesi’nde çalışan taşeron işçilerinin hak arama eylemine polis müdahale etti. Biri ağır çok sayıda işçi yaralı, Dev. Sağlık-İş yöneticileri gözaltında!

Adana Balcalı Hastanesi’nde hastane yönetimi mahkeme kararlarına ve işçilerin “ihale yaptırmama” kararına rağmen, taşeron ihalesi yapacağını açıkladı. Bunun üzerine ihale salonunun kapısında toplanan Dev Sağlık-İş üyesi sağlık emekçilerine saldıran polis ve özel güvenlikler 4 işçiyi yaraladı, 25 işçiyi gözaltına aldı

Adana Balcalı Devlet Hastanesi’nde taşeron işçisi olarak çalışan Dev. Sağlık-İş üyeleri, mahkeme kararına rağmen yapılmak istenen “taşeron ihalesi”ni protesto etti.

Hastane yönetiminin mahkeme kararını hiç sayarak 22 Ağostos 2011 tarihinde ihale yapılacağını duyurması üzerine, ihale salonu önünde bekleyen işçilere polis tarafından sert biçimde müdahale edildi.

Hastanenin özel güvenlik görevlilerin de katıldığı saldırı sonrasında, darp edilen 3’ü ağır durumda bulunan 4 işçi hastaneye sevk edildi.

İhaleyi protesto eden Dev. Sağlık-İş Sendikası yönetici ve üyelerinden 25’ini de gözaltına aldı.

Polisin bu müdahalesi üzerine Adana’daki DİSK, KESK temsilcileri, Dev. Sağlık-İş ve SES şube yöneticileri, Adana Tabip Odası yetkilileri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel okunan açıklamada, usulsüz bir ihale yapılmak istendiğini, Üniversite Rektörü’nün keyfi uygulamalar gözyumduğunu, işçilere karşı suç işlendiğini belirtti.

Hastane işçilerinin kölece bir çalışma düzeni olan taşeron uygulamasının bir an kaldırılması, Bakanlık kararına uyularak işçilerin kazanılmış haklarının teslim edilmesi istendi.

Yaralanan işçilerden Mustafa Aktaş beyin travması, Mahmut Demirkıran kalp krizi geçirdi. İşçilerden Selma Güler’in ise boynunda disk kayması meydana geldiği ve acil olarak ameliyat edilebileceği bildirildi.