Hak gasplarına karşı kıtalararası 1 Mayıs yürüyüşü

DİSK, 1 Mayıs 2011 kapsamında “herkese güvenceli, insan onuruna yaraşır iş” sloganıyla İstanbul’da bir etkinlik gerçekleştirdi.

Konfederasyonumuz DİSK tarafından düzenlenen 1 Mayıs 2011 etkinlikleri yeni bir eylemle devam etti.

Siyasi cinayetlerin aydınlatılması, basın üzerindeki baskıların kaldırılması talepleriyle yapılan yürüyüş ve kitlesel basın açıklamalarının ardından, hak gasplarını protesto etmek için de bir eylem gerçekleştirildi.

Kadıköy Belediye binası önünde toplanan DİSK üyesi işçiler, buradan Kadıköy Meydanı’ndaki iskeleye kadar yürüyüş yaptı.

İşçiler, “çılgın proje değil, adalet istiyoruz”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” sloganlarıyla yürüyen işçiler, bildiri dağıtarak halkı 1 Mayıs’a davet ettiler.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, iskele önünde bir basın açıklaması yaparak, Türkiye’de işçilerin hem düşen ücretlerle hem de hak gasplarıyla mücadele ettiklerini vurguladı.

Görgün açıklamasında şunları söyledi:

“İnsana ve doğaya saygısı olmayanların büyümeden anladığı, emekçilerin haklarının gasp edilmesi, doğanın katledilmesi ise alın büyümeniz sizin olsun. Biz insanca yaşamak istiyoruz. Bu nedenle tüm evilenleri ve emekçileri 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanına, Taksim’e çağıyoruz.”

Basın açıklamasının ardından, DİSK üyeleri, topluca vapurla, Kadıköy’den Beşiktaş’a geçti. Beşiktaş’ta da halka bildiri dağıtılarak etkinlik sona erdi.