GREİF’TE HENÜZ ANLAŞMA SAĞLANAMAMIŞTIR

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası İstanbul Şube Başkanı Kazım Doğan’ın Greif toplu iş sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili basın açıklaması;

Greif yönetimi tarafından bugün (13 Mart 2014) üyelerimize bir mesaj gönderildiği öğrenilmiştir.

Söz konusu mesajda 11 Mart 2014 tarihinde işveren ile Sendikamızın toplu iş sözleşmesi konusunda anlaşmaya vardığı belirtilmiştir. Aynı açıklamada, Hadımköy’deki işletmede Cuma gününe kadar işbaşı yapılmaması halinde bu işyerinin kapatılacağı dile getirilmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekirse; Sendikamız ile Greif (Sunjüt) işvereni arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri henüz tamamlanmamış dolayısıyla bir anlaşma sağlanamamıştır.

Şubemiz adına, Hadımköy işyerindeki üyelerimiz ve temsilcilerden aldığımız öneriler, bir teklif halinde Greif yönetimine bugün sunulmuştur. Halihazırda bu teklifimiz konusunda bize bir açıklama yapılmış değildir.

İşverenin kendi işyerine ilişkin alacağı karar, toplu iş sözleşmesi hukukuna göre, “yönetim hakkı” çerçevesinde değerlendirilmelidir.

Elbette Sendika olarak bizler de üyelerimizin haklarının korunması doğrultusunda gerekli girişimleri sürdürmekteyiz.

Bu türden gerçek dışı açıklamalar, ortamın gerilmesine neden olduğu ve sürece zarar verdiği bugüne kadar yaşanan olaylarla açık biçimde görülmüştür.

Greif yönetimini sağduyuya davet ediyor, görüşmelerin bir an önce sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için gayret gösterilmesini bekliyoruz.

Sendikamızın görüşmeye her zaman açık olduğunun bilinmesini istiyoruz.