GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

Jpeg

Sendikamızın genişletilmiş başkanlar kurulu toplantısı, 14 Ekim 2015 tarihinde yapıldı.

Can güvenliğimizden, ekonomik ve siyasi belirsizliklerden endişeliyiz

Genel Merkezimizde bir araya gelen, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu üyeleri, ülkemizdeki ve işkolumuzdaki önemli konuları değerlendirdi.

Toplantıya Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Genel Denetim ve Genel Disiplin kurulları başkanları, şubelerimizin başkan, sekreter ve başkan vekilleri, bölge temsilcilerimiz ve sendikamızın uzmanları katıldı.

Genel Başkan Kazım Doğan, toplantının açılışında, son dönemde yaşanan acı olayların toplumda büyük bir endişeye neden olduğuna, can güvenliğinin kalmadığına dikkat çekerek yaşamını yitiren vatandaşlarımıza, şehit olan asker, polis ve diğer kamu görevlilerine Allahtan rahmet, ailelerine sabır diledi.

Doğan “bu zor dönemde işçiler olarak, onların temsilcileri sendikalar olarak en büyük beklentimiz barış, huzur ve refah içinde yaşama hakkımızın güvenceye alınmasıdır” dedi. Doğan, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savunmanın her vatandaşımızın olduğu gibi biz emekçilerin de temel sorumluluğu olduğunu söyledi.

Toplantıda yapılan değerlendirmelerde;

  • Ekonomide ve siyasetteki gelişmelerin herkesin olduğu gibi işçilerin de gelecek endişelerini artırdığına,
  • Artan enflasyon, TL’nin değer kaybı, üretimde ve ülke ekonomisindeki küçülme, işsizlik her sektörde gerilimleri tırmandırdığına.
  • Yılsonundan itibaren grup toplu iş sözleşmesi süreci hatırlatılarak, olumsuz gelişmeler nedeniyle işçilerin bozulan yaşam standartlarını iyileştirecek bir gelir artışının önemine,
  • Birbiri ardına gelen iş cinayetlerine karşı işyerlerindeki eğitimlerden başlayarak, hukuki ve idari yaptırımların artırılmasına kadar bir dizi yeni önlemin alınması gerektiğine
  • Toplu iş sözleşmesi yetkisi için konulan barajların ve işverenlerin itirazları sonrasında mahkeme süreçlerinin uzunluğunun işçilerin örgütlenmesini ve toplu iş sözleşmesi haklarını kullanmalarını fiilen engellediğine dikkat çekildi.

Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzda üyelerimize ve işkolumuzdaki işçileri şu mesaj verildi:

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası;

Tüm hukuki ve fiili engellemelere karşın 50 yıllık güçlü ve onurlu bir tarihe sahiptir.

İç işleyişinde olduğu kadar dünyaya bakışında da demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri kararlılıkla savunmaktadır.

Üyelerimizin ve işkolumuzdaki bütün işçilerin insanca yaşam hakkının kazanılması için mücadele vermektedir.

Sendikamız, işkolumuzdaki kayıt dışı, her türlü tehlike ve tehdide açık çalıştıılan, ucuz ve köle emeği olarak görülen tekstil ve deri işçilerinin daha iyi bir dünyada yaşaması için 50 yıldan beri sürdürdüğü yürüyüşünü kararlılıkla devam ettirecektir.

Jpeg

Jpeg

Jpeg