Genel Sekreterimiz M. Subaşı’nın Greif ile ilgili röportajı (Yarın Haber)

İstanbul Hadımköy ve Dudullu’da çuval üretimi yapan Greif(Sunjut) fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, DİSK Tekstil İş üyesi işçilerin talepleri kabul edilmeyince işgal başladı. Direnişin 3. gününde Yarın’a görüşlerini bildiren DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı, en önemli sorunun taşeron olduğu söyledi.

Greif işçileri direnişlerinin 3. günündeler. Bu sürece nasıl gelindi, sizin ve işçilerin bu mücadelede ana talepleriniz nelerdir?

İşçiler üretimden gelen güçlerini kullandılar

İşçilerle birlikte hazırladığımız toplu sözleşme taslağımızı işverene sunduk ve bu pazarlığımız devam ediyor. Bir çok maddede anlaşma sağlanmasına rağmen bazı önemli maddelerde; ikramiye, ücret ve taşeronla ilgili maddelerde anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine bizim yetkili arkadaşlar işverenin tutumuna karşılık fabrikada bir eylem başlattılar ve üretimi durdurdular, üretimden gelen güçlerini kullandılar.

Eylem bizden bağımsız olarak gelişti

Bu ilk önce bizim bilgimiz dışında gelişen bir durumdu, daha sonra dahil olduk bu konuya. Şimdi iki günden beri bu fabrikada üretim yok, bizim üyelerimizin pek çoğu orada. Şuan görüşmeler tekrar başladı ve devam ediyor. Bir kaç maddede sıkıntımız var. O sıkıntıları aşmak ve üyelerimizin insanca yaşamalarını sağlayacak bir ücreti elde etmelerini elimizden geldiğince sağlamaya, orada insanca çalışmayı gerektirecek maddeler konusunda bir anlaşma zemini arıyoruz.

En önemli sorun taşeron sistemi

Dolayısıyla bu fabrikada en önemli sorun taşeron sorunudur. Taşeron olayının kaldırılması için de müzakereler devam ediyor. Zannediyorum bu kısa sürede bir sonuca ulaşmış olunur. Burada 20 yıllık birikmiş konular var. Yani işçiler sendikalı olmalarına rağmen hala daha asgari ücretle çalışıyorlar. Hiçbir şekilde ikramiye, yakacak parası, çocuk parası, sosyal haklar… yok. Biz bunları yükseltmeye ve yeni yeni adlar almak için gayret ediyoruz. Bu konuda başarılı ve arkadaşlarımızı memnun edecek bir toplu sözleşme ortaya çıkarmak için elimizden gelen gayreti sendika olarak gösteriyoruz.

Anlaşma olmadığı takdirde greve gideriz

Eğer bu konuda anlaşma olmazsa, yasanın bize verdiği yetki gereği uyuşmazlığa gideceğiz, uyuşmazlık sonrası da grev kararı alıp resmi greve başlamış olacağız. Ama şuan için o aşamaya gelmedik daha. Nereden bakarsanız bir 30 günlük süremiz var yasal gerve başlamak için. Çünkü yasada bazı süreler var. Adım adım o tarafa doğru gidiyoruz, ama arkadaşlarımız biraz sabırsızlık ederek daha erken bir eyleme başladılar. Bizim gözümüz elbette işverenle anlaşamadığımız takdirde burada yasal grevimizi başlatmak olur. Bizde işçiden habersiz toplu sözleşme imzalanmaz. Yani sendikadan işçi arkadaşlarımızla birlikte işverenle görüşme yapılır, en son gelinen noktada ise biz bu noktaya geldik, sizde kabul ediyorsanız imzalayacağız, kabul etmiyorsanız greve gideceğiz deriz. Sendikamızın ana prensibi de budur.