GEÇİCİ ÇALIŞMA İŞSİZ BIRAKTI, YENİ İŞSİZLERİN YÜZDE 44’Ü GEÇİCİ İŞÇİ

disk-ar

  • İŞSİZLİK REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYOR
  • İŞSİZ SAYISI OCAK DÖNEMLERİNİN ZİRVESİNDE
  • GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK YÜZDE 18,5
  • GEÇİCİ ÇALIŞTIĞI İÇİN İŞSİZ KALANLAR İŞSİZLİK RAKAMLARINA DAMGASINI VURDU
  • YENİ İŞSİZLERİN YÜZDE 44’ÜGEÇİCİ BİR İŞTE ÇALIŞTIĞI VE İŞ BİTTİĞİ İÇİN İŞSİZ
  • GENÇLERDE GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK YÜZDE 30

 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Anketi Ocak 2015 dönem sonuçlarını değerlendirdi:

1)   Türkiye ekonomisinde büyüme oranlarında yaşanan düşüş işsizlik verileri kriz dönemi verilerinin üzerinde tutmaya devam ediyor. Resmi işsizlik oranı yüzde 11,3 ile geçtiğimiz yıla göre 1 puan artış kaydetti. Tarım dışı işsizlik oranı ise % 13,4 oldu. Resmi işsiz sayısı yeni seriye göre geçen yılın aynı dönemine göre 454 bin kişilik artış gösterdi ve 3 milyon 258 bine ulaştı. Bu veri krizin hemen ardından 2010 yılının aynı dönemi için 3 milyon 227 bindi. İşsiz sayısı bu verilere göre kriz dönemi ve etkisindeki sayıları da aşarak bu dönem için de rekor kırdı.

2)    Ocak 2015 döneminde resmi işsizlere, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da (umutsuzlar ve diğer) dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 18,5, işsiz sayısı da 5 milyon 794 bin kişi olarak gerçekleşti. İşinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar  (eksik ve yetersiz istihdam edilenler) ilave edildiğinde işsizler, gizli işsizler ve çaresizlerin toplam sayısı 6 milyon 885 bin kişiye ulaştı. Bunların geniş işgücü içindeki payı ise % 22,02 oldu.

3)    Kadınlar için ise işsiz sayısı bir önceki aya göre azalsa da işsizlik daha ağır bir biçimde yaşanmaya devam etti. Kadınlarda tarım dışı işsizlik oranı yüzde 17,3 olarak gerçekleşti. Kadınlar için resmi işsizlik oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak % 13,1’e yükseldi. Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı ise % 26 oldu.

4)    Geçici bir işte çalışıp iş bittiği için işsiz kalanlar toplam işsizler arasında en ağırlıklı kesimi oluşturdu. Toplam işsizlerin yüzde 38’i yani 1 milyon 224 bini geçici işlerde çalışanlar. Yeni işsizlerde (1-2 aydır iş arayanlar) ise geçici bir işte çalışıp, iş bittiği için işsiz kalanların oranı yüzde 44’e sayısı 580 bine ulaştı. Geçici çalışma meyvesini bu dönemde de işsizlik olarak verdi. Ocak döneminde 381 bin kişi ise işten çıkartıldığı için işsiz kalanlar kategorisinde yer aldı. Bunların 179 bini yeni işsizler arasında. İşten kendi isteği ile ayrılmak durumunda kalan yeni işsiz sayısı ise 241 bin.  

5)    Yükseköğretim mezunları arasında işsiz sayısı bir önceki senenin aynı dönemine göre 192 bin kişi arttı. İşsizlikteki toplam artışın yüzde 42’si yükseköğretim mezunu işsizlerin sayısındaki artıştan kaynaklandı. Yükseköğretim mezunu resmi işsiz sayısı 686 bin kişi, resmi işsizlik oranı ise yüzde 11,2. Yükseköğretim mezunu kadınlar için ise bu oran yüzde 16,3 seviyesinde.

6)    Gençler için (15-24 yaş) geniş tanımlı işsizlik oranı ise resmi % 20 rakamının yaklaşık 10 puan üzerinde yüzde 30 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlikteki artışın yüzde 35’i 15-24 yaş arasındaki genç işsizliğindeki artıştan kaynaklandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre tarım-dışı sektörlerde genç işsizlik oranı 2,5 puan artış kaydetti.

7)    TÜİK yeni serisinde daha önceki seride olan ve anket soru formunda yer alan işin sürekliliği ile ilgili verileri veri tabanında açıklamaktan vazgeçmiştir. Geçici çalışanların sayısındaki gelişim istihdamın niteliği açısından son derece önemli bir değişkendir. Bu verinin web sitesinde ve veri tabanında artık paylaşılmaması, daha önce kolayca ulaşılan bir bilgiye ulaşmak için bürokratik süreçlere başvurulması zorunluluğu getirilmesi büyük bir eksikliktir.