GAZİANTEPLİ İŞÇİLER BİRLEŞELİM, ZORU BİRLİKTE AŞALIM!

antep2

Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Nuri Toprak, Gaziantep’te bir basın toplantısı düzenleyerek işçiler açısından yaşanmakta olan bazı sorunlara değinmiştir.

Gaziantep temsilciliğimizde yapılan basın toplantısına Sendikamızın Gaziantep Temsilcisi Yusuf Yürekli ve Genel Başkan Danışmanımız Nihat Bencan da katılmıştır.

Toprak basın toplantısında; özellikle Gaziantep açısından büyük sorun teşkil eden konulara ilişken değerlendirmelerde bulunmuştur. Açıklamasında Suriyeli sığınmacıların kayıtdışı/kaçak çalıştırıldığını hatırlatan Toprak, bu nedenle kendi vatandaşlarımız işsiz kalırken diğer taraftan Suriyeli sığınmacıların da kölelik koşullarında çalışmaya zorlandıklarını belirtmiştir.

Taşeronlaştırma konusuna da değinen Genel Başkan Yardımcımız Nuri Toprak, bunun uzun çalışma saatleri, düşük ücretler, sigortasızlık, güvencesizlik, her türlü iş kazası, iş cinayeti gibi telafisi olmayan olumsuzluklara neden olduğunu söylemiştir.

Artan enflasyonun yanısıra Dolar kurunun yükselişinin herkesi daha fazla borçlu hale getirirken aynı zamanda daha da yoksullaştırdığını belirten Toprak, “gelirimizin geçimimize yetmediği açıkken, bir de zorunlu bireysel emeklilik kesintisi yapmak adil değildir” demiştir.

Nuri Toprak asgari ücret konusunda şu görüşleri paylaşmıştır:

“İşveren tarafı 2016 yılı içinde çok fazla maliyet artışı olduğunu ileri sürerken almış olduğu teşviklerden, ücretlerin enflasyonla, Dolar kuruyla erimesinden hiç söz etmemektedir.

İşçilerin yüzde 50’den fazlasının asgari ücret aldığı bir ülkede, asgari ücrette artış yapılmaması hiç tartışmasız milyonlarca insanın yoksullaşması anlamına gelecektir.

Asgari ücretin artışı düşünüldüğünden çok daha büyük önem kazanmıştır.”

Dolar tartışmalarına da değinen Nuri Toprak “Karnını zor doyuran işçilerin Dolarla tasarruf etme lüksü yoktur. Ama istesek de istemesek de Doların günlük hayatımızı çok etkilediği açıktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın milli paranın kullanılması ile ilgili bir talebi var son dönemde. Biz sendika olarak kendisine destek veriyoruz” demiştir.

Basın toplantısında Gaziantepli işçilere seslenen Nuri Toprak şu çağrıyı yapmıştır:

“Gaziantep işçisi 2017 yılında artık rahat bir nefes almak, çalışabileceği bir iş bulmak ve ekmeğini büyütmek istemektedir. Acil ve ağır sorunlarına çözüm bulunmasını beklemektedir.

Eğer biz kendi davamıza, ekmeğimize, hakkımıza sahip çıkmazsak hayal kırıklığı içinde beklemeye devam ederiz.

İşçilerin kendi sözlerinin geçtiği, hakkıyla temsil edildiği, sorunlarını birlikte tartıştığı ve çözümü birlikte bulduğu, birlikte kararlaştırıp, birlikte yürüdüğü bir sendikaya ihtiyaçları vardır.

Tekstil İşçileri Sendikası tam 51 yıldır bütün bunları içinde barındıran, yaşayan ve yaşatan bir örgüttür.

Gelin kendi evinizde, kendi sendikanızda birleşin. Zoru birlikte aşalım.”

antep1