FİLİSTİN HALKININ YAŞAM HAKKINI SAVUNMALIYIZ!

DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer SUBAŞI’nın Filistin’e yönelik saldırılar konusundaki basın açıklaması:

Ortadoğu’nun en sorunlu bölgelerinden birini oluşturan Filistin’de yeni bir dram daha yaşanmaktadır.

Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkelerin desteğini arkasına alan İsrail, Filistin’i adım adım işgal etmektedir.

Bu nedenle, Filistinliler parçalanan ve her gün biraz daha küçültülen topraklarında ölüm kalım mücadelesi vermektedir.

Filistin’in yeniden birleşmesi için başlatılan çabalar, İsrail’i tedirgin etmiş ve çeşitli bahanelerle özellikle Gazze’yi hedef alan saldırılar yoğunlaşmıştır.

Filistin’in Gazze bölgesinde kontrolü elinde bulunduran HAMAS’ın geçmişte ve yakın zamanda İsrail’e yönelik kimi eylemleri İsrail’in yaptığı saldırılara gerekçe olarak gösterilmektedir.

HAMAS’ın yürüttüğü politikanın yanlışlığı ayrı bir tartışma konusudur. Aynı şekilde AKP iktidarının bölgedeki çelişkili ve Türkiye’yi yalnızlaştıran politikaları da ayrı bir eleştiri konusu olarak durmaktadır.

Orantısız güç kullanımının yanı sıra İsrail emperyalist ülkelerden aldığı destekle saldırılarında sivil-asker, çocuk-yaşlı, kadın-erkek demeden ayrımsız bir kitle kıyımına dönüşmüştür.

Bugün hepimizin ortaklaşması gereken konu, Filistin halkının başta yaşam hakkı olmak üzere tüm haklarının korunması olmalıdır.

Birinci önceliğimiz Filistin’in bir çatışma alanı olmaktan çıkarılmasıdır. Kayıtsız şartsız ateşkes ilanıyla bunun ilk adımı atılmalıdır.

İsrail’in yıllardır izlediği işgal ve yok etme politikası ve Filistin topraklarında yeni yerleşim yeri açması engellenmelidir.

İkiyüzlü politikalara son verilerek İsrail bölgede nükleer bir tehdit olmaktan çıkarılmalı ve bu silahlar etkisiz hale getirilmelidir.

Filistin’in Birleşmiş Milletlere yapmış olduğu devlet başvurusu acil olarak kabul edilmeli ve en azından 1967 öncesi sınırlar garanti altına alınmalıdır.

Ve İsrail işgal ettiği toprakları Filistin halkına iade etmeli neden olduğu zararları da ödemelidir.

DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası olarak İsrail’in saldırılarını kınıyor ve Filistin halkının davasını destekliyoruz.