Emeklilere kötü haber!

Anayasa Mahkemesi, yaklaşık 6,5 milyon işçi ve Bağ-Kur emeklisinin maaş adaletsizliğini Yüksek Mahkeme’ye taşıyan 5. İş Mahkemesi’ni yetkisiz bularak başvurusunu reddetti. Umutlarını mahkemelerden çıkacak karara bağlayan emekliler, kutlamayı düşündükleri ‘Emekliler Günü ve Emekliler Haftası’nda büyük hayal kırıklığı yaşadılar, sokağa dökülerek “Nutuk değil çözüm istiyoruz” diye slogan attılar.

Milli Kütüphane önündeki Eskişehir yolu kavşağında toplanan DİSK’e bağlı Emekli-Sen üyesi bir grup, “Nutuk değil, çözüm istiyoruz” yazılı pankart açarak, istemlerini dile getiren sloganlar eşliğinde SGK binası önüne kadar yürüdü.
Emekliler Günü’nde emekliler arasındaki maaş farklarının kaldırılmasıyla ilgili intibak davasında karar sonbahara kaldı. Dün Ankara 5. İş Mahkemesi’nde görülen ve İMBED Başkanı Hamdi Öz’ün tüm emek­liler adına açtığı davada Ankara 5. İş Mahkemesi, AİHM yolu açık olmak üzere davayı 13 Ekim’e erteledi. Hamdi Öz’ün talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne de gönderilen dos­ya Yüksek Mahkeme tarafından reddedildi.

Anayasa Mahkemesi Ankara 5. İş Mahkemesi’nde görü­len davada “uygulanma olanağı bulunmadığından” başvu­ruyu mahkemenin yetkisizliği nedeniyle reddetti. Osman Paksüt, Serdar Özbülbül ve Şevkel Apalak’ın karşı oyları ve oyçokluğuyla Anayasa Mahkemesi, yerel mahkemenin dosya gönderme konusunda yetkisiz olduğu kararını verdi.
Ankara 5. İş Mahkemesi de Anayasa Mahkemesinin ge­rekçesini açıklamasını beklemek üzere AİHM yolu açık ol­mak üzere davayı 13 Ekim’e erteledi.

Duruşma sonucunda büyük hayal kırıklığı yaşayan emekliler, karara tepki gösterdiler. Duruşmanın sonunda bir açıklama yapan İMBED Başkanı Hamdi Öz, Anayasa Mahkemesi’nden gerekçeli karar gelene kadar konuş­mayacaklarını söyledi. Öz, gerekçeli karar açıklanınca, emeklilerle birlikte birer Anayasa kitapçığı alıp Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini ve tüm üyelere hediye edeceklerini ifade etti.