Emekçilerden ortak ses; savaşa hayır

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortak çağrısıyla 20 Ocak’ta birçok kentte binlerce emekçi ve barış yanlısı sokaklara çıktı.

Konfederasyonumuzla birlikte KESK, TMMOB ve TTB’nin çağırısya “ABD Emperyalizminin Taşeronu Olmayacağız”“Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır, Ortadoğu’nun Geleceğini Ortadoğu Halkları Belirleyecek!” şiarıyla Gaziantep’de bir miting ve diğer illerde ise yürüyüş ve basın açıklamaları düzenlenmiştir.
Ancak Başbakan’ın aynı tarihte Gaziantep’te bulunacağı gerekçesiyle miting, Valilik tarafından ertelenmiştir.
Konuya ilişkin olarak DİSK tarafından yapılan açıklamada şu hususlar dile getirilmiştir;

Aslında bu dolaylı yoldan bir yasaklama olarak görülmüş ve ülke genelinde tepkilere neden olmuştur.

Erteleme nedeniyle DİSK’ten yapılan açıklamada şunlara değinilmiştir;

“Ülkemiz her geçen gün Ortadoğu’ya emperyalist müdahalenin daha fazla tarafı haline getirilirken, Kanlı savaşta her geçen gün daha fazla rol üstlenirken; 

Ülkemiz komşularıyla savaşın eşiğine getirilerek, ABD savaş örgütü NATO ile birlikte bölgeye yönelik daha ileri bir müdahale için ülkemize askerlerini yığarken;

Kürecik’e Füze Kalkanı Radar sistemini kuranlar, NATO Kara Komutanlığı Karargâhını İzmir’e taşıyanlar şimdi de Patriotları ve ölüm füzeleriyle ülkemize yerleşirken;

Sesimizden çekinmekte, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülkenin yeniden kurulmasında anti-emperyalist mücadele veren en önemli emek ve meslek örgütleri olarak bizleri sokaklardan uzak tutmaya çalışmaktadırlar!

Gaziantep Valiliği tarafımıza yaptığı yazılı bir karar ile 20 Ocak’ta Gaziantep’te yapacağımız mitingin ertelenmesini tebliğ etmiş, gerekçe olarak da ‘ilimizin huzur ve güven ortamının bozulmasına neden olabileceği, kamu düzenini ciddi derecede ihlal edeceği gelişmelere yol açabileceği ve yasa dışı örgütler tarafından provoke edilebileceği vb.’ maddeleri sıralamıştır.

Bizlere dayatılan antidemokratik bu karar asla ve asla kabul edilemez.

İşbirlikçilere, emperyalizmin taşeronlarına, bu ülke topraklarını NATO toprakları sananlara inat, sesimizi daha çok yükselteceğiz!”

Önceden planlandığı biçimde Gaziantep dahil İstanbul, Ankara, İzmir, Bolu, Bursa, Edirne, Elazığ, Giresun, Hatay, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ ve Adana’da yürüyüş ve kitlesel basın yapılmıştır.

19 Ocak’ta Adana’da, 20 Ocak’ta ise diğer kentlerde gerçekleştirilen eylemlere yoğun katılım gerçekleştirilmiştir.

Gaziantep’te Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyelerinin yanı sıra çok sayıda sendika, dernek ve siyasi parti temsilcinin katılımıyla Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyüş yapılmıştır.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Tekstil Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan, KESK Merkez Yönetim Kurulu üyesi Baki ÇINAR başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yöneticinin hazır bulunduğu etkinlik başarıyla tamamlanmıştır.

Kocaeli’de yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellenmiştir. Bunun üzerine katılımcılar direnmiş ve basın açıklamasını yaparak eylemi tamamlamıştır.