“E-SENDİKA ÜYELİĞİNDE ŞİFRE HIRSIZLIĞI” TBMM’YE TAŞINDI

Sendika üyeliğinde hak ihlalleri ve usulsüz uygulamaları ortadan kaldıracağı iddiasıyla hazırlanan ve 7 Kasım 2012’de yürürlüğe  giren 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile ilgili kaygılar gün gün su yüzüne çıkıyor.

Çalışanların noter aracılığıyla değil, e-devlet şifresi alarak internet yoluyla sendikaya üye olabilmesine ve üyelikten ayrılabilmesine olanak sağlayan yasa, işyerlerinde örgütlenme istemeyen işverenlerin haksız ve aykırı uygulamalarıyla çiğneniyor.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de son dönemde basın yayın organlarına sıkça yansıyan işçilerin e-devlet şifrelerinin işveren ve işveren vekilleri tarafından zorla(tehdit) alındığı ve işçilerin işverenin istediği sendikaya üye yapıldığı haberlerini TBMM gündemine getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle önerge veren Öğüt, Bakanlığa veya resmi kurumlara söz konusu şikayetlerin ulaşıp ulaşmadığını sordu.

“Bu iddiaları araştırmayı ve bahsi geçen veya şikayet edilen firmalara iddialarla ilgili müfettiş göndermeyi  düşünmekte misiniz” diye soran CHP’li Öğüt, sorumluluğu bulunan yöneticilere ne tür bir cezai işlem uygulanmasının öngörüldüğü sorusunu da yöneltti.