E-devlet kapısından sendika üyeliği başladı

Sendika üyeliği için noter şartı kalktı. Sendikamıza üye olacak işçiler artık notere gidip ücret ödeyip üye olmayacaklar.

Artık sendika üyeliği e-devlet kapısı üzerinden olacak. Peki, nasıl olacak?

Şayet henüz almamışsanız, herhangi bir PTT’ye giderek, 2 TL karşılığı şifrenizi alacaksınız. Başvuruyu bizzat siz yapmalısınız, başkası sizin adınıza alamaz ve başvuru esnasında kimliğinizde TC Kimlik Numarasının yazılı olması gereklidir.

Şifrenizi kimseyle, hiçbir şekilde paylaşmayınız. Bu, size özel bir bilgidir ve saklı kalmalıdır. Aynı banka kartı şifreleriniz gibi. Hiç kimse sizi şifrenizi öğrenmeye zorlayamaz veya sizden böyle bir talepte bulunamaz. Bu suçtur ve kimseye söylemeyiniz. TC Kimlik numaranız ve şifreniz yalnızca sendika üyeliği için işinize yaramayacaktır. Mülkiyetten yargı süreçlerine kadar devletle ve ilgili bakanlıklarla yapacağınız onlarca işlem e-devlet kapısı üzerinden gerçekleşecektir. Paylaştığınız kişiler yalnızca sendika üyeliğinizi değil, sizi ilgilendiren birçok hayati konuda bilgiye erişebileceklerdir.

Şayet şifrenizi unutursanız, PTT’den yeni şifre talep edebilirsiniz. İkinci başvurunun ücreti 4 TL.

Ardından 7 gün 24 saat, istediğiniz yerden internete gireceksiniz ve www.turkiye.gov.tr sayfasına bağlanacaksınız.

Sayfanın sol tarafında “Başvurular” kısmına gireceksiniz, karşınıza çıkan sayfada 5. sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başlığı altında “İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri” başlığına tıklayacaksınız.

Ardından sayfada TC Kimlik Numaranızı ve şifrenizi ilgili yerlere yazıp kimliğinizi doğrulayacaksınız.

Sistem sizi tanıyacak, karşınıza sizin bilgileriniz, çalışma yeriniz ve sektörünüz çıkacak.

Bu sayfada sektörünüzde üye olabileceğiniz sendikaların listesini göreceksiniz. İstediğiniz sendikayı seçecek ve üyelik başvurunuzu yapacaksınız.

Şayet başka bir sendikaya üyeliğiniz varsa, önce o sendikadan istifa edeceksiniz, hemen ardından istediğiniz diğer sendikaya üyelik başvurunuzu yapabileceksiniz.

Bilgileriniz yanlışsa, eğer kayıtdışı çalıştırılıyorsanız veya işvereniniz sizi farklı bir sektörde göstermişse, sayfada göreceğiniz bilgilerinizin yanlış olduğunu belirten yazıya tıklayacaksınız, doğru sektörü seçeceksiniz ve karşınıza çıkan o sektördeki sendikalardan dilediğinizi işaretleyip başvurabileceksiniz. Ancak üyeliğinizin geçerlilik kazanması için yargıya başvurmanız gerekmektedir.

Üyelik başvurunuzu yaptığınız anda bu bilgi yalnızca başvuru yaptığınız sendikaya ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bilgisayarına düşecektir.

Üyelik başvurunuzdan hiçbir şekilde, kesinlikle işverenin haberi olamaz. Sendika üyesi olmak yasal bir haktır, sendika üyesine sendikal baskı yapmak suçtur ve siz paylaşmadığınız takdirde kimsenin sizin sendika üyesi olduğunuzdan haberi olamaz.

Üyelik başvurusu sendikanın sistemine düştüğünde sendika yönetim kurulu kararını alır ve ardından internet üzerinden başvurunuzu onaylar. Üyeliğiniz onaylandığı anda geçerlilik kazanır. Üyeliğin onaylanması aynı anda Bakanlığın sistemine de düşer ve üyeliğiniz artık resmileşmiştir.

Sendikanın başvuruyu reddetme hakkı da vardır. Bu durumda sendika size yazılı bildirimde bulunacaktır. Bildirimin ardından yargı yoluna gitme hakkınız vardır.

Şayet sendika 30 gün içinde herhangi bir işlem yapmazsa üyelik başvurunuz otomatik olarak onaylanır.

İstifa da aynı yolla gerçekleşir. İstifa ettiğiniz sendikanın sistemine bu bilgi düşer, ancak üyeliğiniz istifa tarihinizden sonra 1 ay daha geçerliliğini korur ve ardından işleme girer.

Üyelik başvurunuzun ardından başvurunuzun onaylanma sürecini ve üyelik durumunuzu aynı yolla sisteme TC Kimlik Numaranızı ve şifrenizi girerek kontrol edebilirsiniz.

İşçi sınıfı, özellikle tekstil işçisi kendisine sunulan çalışma şartlarından memnun değildir. Artık kölece çalışma şartlarını kabul etmemektedir. İnsanca bir iş, sağlıklı çalışma şartları, düzenli ve kurallı bir çalışma yaşamı ve ailesi için alınterinin karşılığını talep etmektedir.

Bunu elde etmenin yegane yolu sendikalaşmaktır. Sendika işçilerin birliğini sağladığı kurumdur. Sendikaya üye olun, haklarınızdan yararlanın.