E-Devlet üzerinden Üyeliğe Hazırız

Tekstil İşçileri Sendikası 7 Kasım’dan itibaren sendika üyeliğinin e-devlet kapısından gerçekleşecek olması nedeniyle 30 Ekim günü İstanbul’da bir eğitim toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı Almanya Sendikalar Birliği (DGB) ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Eğitim Toplantısına sendikamızın genel yönetim kurulu, şube başkanları, şube başkan vekilleri, şube sekreterleri, bölge temsilcileri ve işyeri baş temsilcileri katıldı. Eğitimimize Dev Sağlık İş, Enerji Sen ve Nakliyat İş’ten yetkililer de katıldı. Eğitimde e-devlet üzerinden üyelik üzerine bir bilişim uzmanı tarafından sunum yapıldı ve sorulan sorulara ayrıntılı cevaplar verildi.

E-devlet-salon-2

Eğitimde Çalışma Bakanlığının e-devlet üzerinden üyelik kararını neden aldığı ve hangi aşamalardan geçerek bu sistemin kurulduğu detaylarıyla anlatıldı. Üyeliğin nasıl olacağı da ayrıntılarıyla gösterildi.

E-devlet üzerinden üyeliğin noter şartının kalkmasıyla sendikaları ve işçileri önemli bir zaman kaybından ve maddi harcamalardan kurtaracağı iddia edilmektedir. İşçilerin günün 24 saatinde, istediği yerden sendikaya üye olmasını mümkün kılmaktadır. Ancak ülkemizde sıkça karşımıza çıkan sendikal baskı konusunda yeni sistem açısından çeşitli tereddütler de oluşmaktadır. Eğitimde bu tereddütler üzerinde de sorular soruldu ve cevaplar verildi.

E-devlet-subasi

Eğitimin ikinci bölümünde söz alan DİSK Tekstil Sendikamızın Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı sendikamızın 2013 yılının başından bu yana sürdürdüğü örgütlenme atılımına vurgu yaptı ve hemen her şubemizde süren örgütlenme mücadelelerini sıraladı. Yeni örgütlenen işyerlerindeki toplusözleşme ve yetki süreçlerine ve son dönemde imzalanan toplusözleşmelere değindi. Subaşı, sendikamızın e-devlet üzerinden üyeliğe hazır olduğunu ve sendikamızın kadrolarının mevcut örgütlenme çalışmalarını daha da geliştireceğini ve örgütlü bir toplum ve demokrasi mücadelesine katkı sunacağını vurguladı.

E-devlet-budak

Eğitim toplantısında son sözü alan Genel Başkanımız Rıdvan Budak da sendikamızın örgütlenme mücadelelerine ve toplusözleşme başarılarına değinerek başladığı konuşmasında siyasal iktidarın baskıcı ve tek yönlü politikalarının toplumda büyük bir tepkiye neden olduğuna ve bu nedenle Gezi Parkı direnişinin açığa çıktığına değindi. Şu an gündemdeki kıdem tazminatının işçilerin kalan son hakkı olduğunu belirterek bunun kaldırılmasının veya fona devredilmesinin kabul edilemez olduğunu, siyasal iktidar kıdem tazminatını kaldırmak gibi bir çabaya girdiği takdirde şalterleri indireceğimizi söyledi ve sendikamızın kadrolarından onay istedi. Genel Başkanın sorusu katılımcıların alkışları ve kabulüyle karşılık aldı.

Genel Başkanın konuşmasının ardından üyelik işlemlerinin yapılması için şubelere tablet bilgisayarlar dağıtıldı. Toplantı dağıtımın ardından sona erdi.