7 Kasım 2013 tarihinden itibaren 6356 sayılı Yasa’nın 19. Maddesi gereğince üyelik işlemleri E-devlet kapısı üzerinden yapılmaya başlanmıştır.

Üyelik işlemini yapabilmeniz için öncelikle PTT merkezlerinden “e-devlet şifresi”ni almanız gerekmektedir.

E-devlet sistemine giriş için T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz zorunludur.

İnternete bağlı bilgisayar, tablet bilgisayar, cep telefonu gibi araçlarla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Genel olarak web tarayıcı adı verilen (explorer, chrome, firefox, yandex, opera, safari gibi) programlar markalar) üzerinden “E-devlet kapısı”na ulaşabilirsiniz. Bu programların adres kısmına, www.turkiye.gov.tr” adresini yazdığınızda doğrudan veya Google vb gibi arama motorlarına “e-devlet” yazdığınızda gelen bağlantı üzerinden “e-devlet” sayfasına geleceksiniz.

1- SİSTEME GİRİŞ

1- Açılan sayfanın sağ üst köşesinde, “Sisteme Giriş” düğmesini tıklayın.

uyelik-1

2- Sisteme giriş için T.C. kimlik numaranızı ve “e-Devlet” şifrenizi yazıların karşısındaki kutuların içine yazın. Güvenlik ve hata yapılmaması açısından kutuların yanlarındaki “sanal klavye”leri kullabilirsiniz.

uyelik-2

İlk kullananlar için şifre değişikliği isteyen bir uyarı yazısı gelecektir. Uyarılara uygun şekilde yeni şifrenizi belirleyin ve hiçbir şekilde kimse ile paylaşmayın.

ÜYELİK İŞLEMLERİNE BAŞLAMA

1- Sisteme giriş yapıldığında sizi karşılayan sayfanın üst kısmındaki “e-Hizmetler” düğmesini veya sol taraftaki bölmeyi kullanarak “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” bölümüne gelin..

uyelik-3

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başlığının altında yer alan sıradaki “İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri” yazısını tıklayın.

uyelik-4

[sws_toggle1 title=”3- Eğer daha önce bir sendikaya üyeliğiniz var ise yapacağınız işlemler (bu yazının üzerini tıklayın) “Üyelikten İstifa” bölümünde anlatılmaktadır.”]ÜYELİKTEN İSTİFA

1- Daha önce bir sendikaya üyeliğiniz varsa karşınıza aşağıdaki gibi bir bilgi ekranı gelecektir.

2- Bu sendikanın yerine bir başkasını seçebilmeniz ve üye olabilmeniz için önce eski sendikadan istifa işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

Ekrandaki “İstifa et” düğmesini tıklayarak işlemi başlatın.

uyelikten-istifa

3- İşlem kontrolü tamamlandıktan sonra istifa başarılı şekilde gerçekleştirildiğinde aşağıdaki gibi bir ekran uyarısı gelecektir.

uyelikten-istifa-1

4- Eğer yeni sendikaya üye olmak istiyorsanız yapacağınız işlemler (bu yazının üzerini tıklayın) “Üyelik İşlemlerine Başlama” bölümünde anlatılmaktadır. [/sws_toggle1]

4- Açılan sayfada ilk yapmanız gereken karşınıza çıkan bilgilerin kontrolünü yapmaktır. İşkolunuzun “05- DOKUMA, HAZIR GİYİM VE DERİ” ve çalıştığınız işyerinin adının doğruluğunu kontrol edin.

Seçiminizi istediğiniz sendika yazısının üzerini, örneğin “242-TEKSTİL”i tıklayarak yapın.

5- Alttaki “Üyelik Başvurusu” düğmesini tıklayın.

uyelik-basvurusu

6- Yaptığınız seçimin doğrulanması ve gerektiğinde size bilgi ulaştırılabilmesi amacıyla yeni sayfa açılacaktır.

Bu sayfaya varsa cep telefonu numaranızı ve elektronik posta adresinizi giriniz. En alttaki “başvur” düğmesini tıklayarak işlemi tamamlayın.

uyelik-basvurusu-1

7- Üyelik işleminiz başarılı ise “Üyelik başvurusu yapıldı. Geçerli” veya sistemin eksik gördüğü bir bilgi varsa aşağıdaki gibi bir uyarı gelecektir. Önemli olan “Geçerli” yazısının görülmesidir.

uyelik-basvurusu-2

ÜYELİK İŞLEMİNİZ TAMAMLANMIŞTIR.

SAYFANIN ÜST KISMINDAKİ “GÜVENLİ ÇIKIŞ” DÜĞMESİNİ TIKLAYARAK E-DEVLET KAPISINI KAPATINIZ.

DİĞER HALLERDE SAYFA AÇIK KALACAĞINDAN KİŞİSEL VE ÖNEMLİ BİLGİLERİNİZİN BAŞKALARI TARAFINDAN GÖRÜNMESİNE NEDEN OLABİLİRSİNİZ.

8- Üyelik başvurunuz Sendika tarafından 30 gün içinde alınacak Yönetim Kurulu kararı ile onaylanacaktır.

Sendikanın onayına kadar sistemdeki üyelik bilginiz “Beklemede” şeklinde görünecektir.

Daha sonra sistemi giriş yaptığınızda, üyelik durumunuzu görmeniz mümkün olacaktır.