DOLMABAHÇE ŞEHİTLERİ İÇİN SAYGI DURUŞU

DİSK İstanbul Bölge Temsilciliğinin çağrısıyla DİSK üyesi sendikaların şube başkanları, işyeri temsilcileri bugün (13.12.2016) Dolmabahçe Camii önünde toplandı.

Buradan oluşturulan DİSK korteji, yoğun yağmur yağışı ve soğuk havaya rağmen  en fazla can kaybının olduğu yere kadar yürüyüş yaptı. DİSK üyeleri sık sık “kahrolsun PKK sloganları” ile saldırıyı protesto etti.

Yürüyüşe DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in ve Sendikamızın eski Genel Başkanı Rıdvan Budak, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi, Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Ali Öztürk başta olmak üzere İstanbul’daki çeşitli işyerlerinden işyeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

Sendikamızın Genel Sekreter Yardımcısı Ergün İşeri DİSK yönetici ve üyelerini saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu kısa bir konuşma yaptı. Çerkezoğlu konuşmasına katliamı şiddetle lanetleyerek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyerek başladı.

Ülkemizin bu tabloyu hak etmediğini belirten Çerkezoğlu, devlet olmanın başta yaşam hakkı olmak üzere halkın tüm haklarını güvence altına alma sorumluluğunu gerektirdiğini hatırlattı.

Çerkezoğlu ülkemizin savaşa, bombalara, ölüme değil demokrasiye, adalete, eşitliğe, özgürlüğe, barışa, kardeşliğe ihtiyacı olduğunu ve işçiler, emekçiler olarak yaşamı savunacaklarını söyledi.

Konuşmalardan sonra yaşamını yitiren vatandaşlarımız ve şehitlerimiz anısına karanfiller bırakıldı.

Sağlık sorunları nedeniyle yürüyüşe katılamayan Genel Başkanımız Kazım Doğan ve sendikamızın İstanbul’daki temsilcilerinden oluşan heyetimiz de katliamın yaşandığı yere karanfiller bıraktı ve dua etti.