DİSK’ten THY işçileriyle dayanışma

Hava ulaşımına getiren grev yasağına ve THY işçilerinin işten çıkarılmasına karşı ortak mücadele

Meclisten geçirilen bir torba yasa ile hava ulaşım işkolunda grev yasağı getirilmesi ve THP personelinin hukuk dışı biçimde işten çıkarılmasına tepkiler sürüyor.
Tam da toplu iş sözleşmesi sürecinin ortasında getirilen bu yasak üzerine çalışanların ve üye oldukları Hava-İş’in tepki göstermesi nedeniyle işveren 305 THY personelini işten çıkardı.
Yaşanan bu hukuk dışı olay üzerine Konfederasyonumuz DİSK grev yasağını ve işten çıkarlamaları protesto etmek amacıyla 7 Haziran’da bir etkinlik gerçekleştirdi.
İstanbul’daki Atatürk Havalimanı girişinde toplanan DİSK üyesi sendikaların yöneticileri ve üyeleri iç hatlar terminaline kadar yürüyüş yaptı.
Burada THY çalışanları tarafından karşılanan DİSK yürüyüş korteji büyük bir coşkuya neden oldu.
Aralarında Genel Başkanımız Rıdvan BUDAK’ın da olduğu DİSK üyesi sendikaların başkan ve yöneticilerinin de hazır bulunduğu yürüyüşün ardından bir basın toplantısı gerçekleştirildi.
Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin ve DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, yaşanan süreç karşısında tepkilerini dile getirdi.
Atilay Ayçin, amaçlarının hem personelin hem de yolcuların güvenliğini ön plana alan tedbirlerin alınması olduğunu ancak yönetimin buna yanaşmadığını belirtti.
Çıkarılan yasanın hukuka uygun olmadığına değinen Ayçin, Anayasa Mahkemesi’ne başvuru için muhalefet partilerini göreve çağırdı.
DİSK Genel Başkanı Erol Ekici ise emekçilerin haklarına yönelik çok ciddi saldırıların bulunduğuna hatırlatarak, bunu aşmanın yolunun tıpkı 15-16 Haziran 1970’de olduğu gibi konfederasyon ayrımı gözetmeksizin sınıfı dayanışması ve birlikte mücadeleden geçtiğini söyledi.
8 Haziran 2012
Destek eyleminden görüntüler:
Hava-Ise-destek-2012-(2) Hava-Ise-destek-2012-(3) Hava-Ise-destek-2012