DİSK’ten THY grevine destek

DİSK Yönetim Kurulu, THY’nda greve çıkan işçileri ziyaret ederek destek verdi.

Türk Hava Yolları ve Hava-İş arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 15 Mayıs 2013 tarihinde sabaha karşı grev başladı.

THY yönetiminin başta haksız işten çıkarılan ve işlerine iade yönünde mahkeme kararı bulunan 305 işçinin görevlerine başlatılması olmak üzere hiçbir konuda uzlaşmaya yanaşmaması grevi kaçınılmaz hale getirdi.
Çaykur’da olduğu gibi grevi kırmayı hedefleyen THY yönetimi ve arkasındaki iktidar, tüm girişimlerine rağmen greve katılımı engelleyemedi.
Yoğun baskılara karşın Hava-İş ve üyeleri grevi kararlılıkla sürdürdü. DİSK Yönetim Kurulu’da bir anlamda örnek bir mücadeleye dönüşen THY grevini destekleme kararı aldı.
DİSK Yönetim Kurulu üyeleriyle DİSK üyesi sendikaların yöneticilerinin de bulunduğu kalabalık bir heyet, 15 Mayıs’ta Atatürk Hava Alanı’ndaki grevci işçileri ziyaret etti.
Ziyaret sırasında bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko; “AKP’ye diz çökmeyen Hava-İş üyelerini selamlıyorum. Tüm desteğimiz sizinledir. Bu grevin mutlaka başarıya ulaşması lazım, başarıya ulaşmazsa bundan sonraki diğer grevler de başarısız olur” dedi.
Genel Başkanımız Rıdvan Budak ise 21 Mayıs’ta grevdeki işçileri ziyaret ederek, Sendikamızın desteğini sundu.