DİSK’ten ODTÜ’ye destek

Başbakan’ın hedef olarak gösterdiği ODTÜ öğretim üyeleri ve öğrencilerine işçi sınıfından destek geldi.

Bir süre önce, Başbakan’ın 2.500 polis ve çok sayıda zırhlı araçlarla ODTÜ’ye yaptığı ziyaretin yarattığı gerilim sürüyor.

Açılış töreni nedeniyle ODTÜ’ye gelen ve üniversiteyi adeta polis kuşatması altına aldıran Başbakanı protesto etmek isteyen yüzlerce öğrenci, polisin saldırısına uğramış bir öğrenci ağır yaralanmıştı.

Başbakan kendisini protesto etmek isteyen ama polisin saldırı sonucu kendilerine savunmaya çalışan ODTÜ öğrencilerini, öğrencilerinin haklarını korumak isteyen ODTÜ öğretim üyelerini adeta düşman ilan etmişti.

DİSK, hükümetin ve destekçilerinin yaptığı saldırılar nedeniyle ODTÜ’ye destek veren bir açıklama yayınladı.
Genel Başkan Erol Ekici tarafından yapılan değerlendirmede satır başlarıyla şu görüşler dile getirildi.

  • Kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın; Türkiye’nin gündemine oturan yürüyüşün görüntüleri izlendiğinde öğrencilerin polisin şiddetiyle karşılaştığı açıkça görülmektedir. Yürüyüşün ardından Başbakan’ın hedef göstermesi sonucu öğrencisinden eğitim emekçisine ODTÜ’lülere yönelik bir linç kampanyası başlatıldı.
  • Baskıcı hükümetler dün de zor kullanarak muhalefeti bastırmaya çalıştı, bugünkü iktidar sahipleri de bunu yapıyor. Sonrasında ise, bildiğimiz diğer iktidar aygıtları/kurumları (yandaş medya, rektörlükler, yargı vs.) devreye girerek, “Sen misin iktidara kafa tutan” naralarıyla kılıçlarını çekiyorlar.
  • ODTÜ’den başlayan ve ülkenin diğer üniversitelerine yayılan, öğrencileri, eğitim emekçilerini, çalışanları ve öğrenci ailelerini buluşturan bu direniş, Türkiye’nin karamsar tablosunun içinde bir ateş yakmıştır. DİSK’li işçilerin ODTÜ’lü öğrencilerle dayanışmasının sosyal medyada rekor paylaşımlarla duyurulması bu heyecanın önemli bir göstergesidir.
  • Gençliğin ODTÜ direnişi, özgürlükçü, özerk, katılımcı, bilimsel, demokratik bir üniversite mücadelesi hattını, özgür, eşit ve demokratik bir toplumsal projeyle sıkı sıkıya bağlı olarak geliştirmek durumunda olduğumuzu göstermesi açısından da oldukça önemlidir.
  • DİSK olarak, bütün bu gelişmelerin yaşamsal öneme sahip olduğunu görüyor, siyasi iktidarın yeni düzenlemeler ve yasalarla sağlamlaştırmaya çalıştığı “buyurgan/otokratik düzenine” karşı tüm demokrasi güçlerini, birleşik bir direniş mücadelesinin yaratılması konusunda tarihsel göreve çağırıyoruz.