DİSK’ten kuruluşunun 51. yılında Kod A işçileriyle dayanışma

Konfederasyonumuz DİSK, kuruluşunun 51. yıl dönümünde Sosyal-İş üyesi Kod A işçilerine dayanışma ziyareti yaptı.

İstanbul’daki ziyarete DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kamber Saygılı, DİSK üyesi sendikaların başkan ve yöneticileri, işyeri temsilcileri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Dayanışma ziyaretine Genel Sekreter Yardımcımız Ergün İşeri, Merter Şube Başkanımız Asalettin Aslanoğlu ile sendikamızın çeşitli işyerlerinden işyeri temsilcileri gelerek destek verdi.

İşçilerin hak mücadelesinde yaşamını yitirenler ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı.

Kısa bir yürüyüşün ardından Kod A işyeri önünde yapılan toplantıda Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk sürece ilişkin bilgi verdi. Ebertürk konuşmasında işverenin Bakanlığın çoğunluk tespitine itiraz etmekle kalmayıp çok sayıda üyeyi işten çıkardığını belirtti. Tüm iyiniyetli çabalara rağmen işverenin göstermiş olduğu tutum karşısında hakları için 134 gündür direniş yaptıklarını söyledi.

Ebetürk’ün ardından 120 günü aşkın süredir direnişte olan DHL Express işçileri adına TÜMTİS Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, her iki işyerinde de işçilerin sonuna kadar direneceğini vurgulayarak dayanışma mesajı verdi.

Etkinliğin son konuşmasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko konuşmasına DİSK kurucularını ve geçmiş dönem genel başkanlarını anarak başladı ve DİSK’in işçi sınıfının hak ve özgürlük mücadelesindeki yerini tarihten örnekler vererek anlattı.

“Biz devletin, hükümetin korumasında değil, devletten, sermayeden, siyasi partilerden bağımsız, gücünü direnen işçi sınıfından alan bir konfederasyonuz” diyen Kani Beko, OHAL döneminde grevlerin yasaklandığını, işçilerin işinden edildiğini, gidecek mahkemelerinin bile olmadığını hatırlatarak işçilerin ihtiyacının “OHAL değil demokrasi” olduğunun altını çizdi.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra DİSK korosu tarafından işçilerin de katılımıyla marşlar ve türküler söylendi.