DİSK’ten Köleliğe Karşı #Direnİşçi Olma Çağrısı (muhalefet.org-31 Ekim)

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), AKP hükümetinin kıdem tazminatı ve iş güvenliğine yönelik uygulamalarına karşı başlattıkları “Köleliğe Karşı #Direnİşçi” eylemleri kapsamında Kartal Köprüsü’nden Kartal Meydanı’na yürüyüş düzenledi.

Yüzlerce işçinin yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve DİSK’e bağlı sendikaların katıldığı yürüyüşte “Güvencesiz, kuralsız çalışmaya, taşeronlaştırmaya, işçi istismarlığına hayır”, “Kıdem tazminatıma dokunma” ve “Geleceğimizi yok ettirmeyeceğiz, çaldırmayacağız. Ekmeğimizi gasp ettirmeyeceğiz” pankartlarını açan işçiler sık sık, “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği”, “Geliyor, geliyor genel grev geliyor”, “Tazminat hakkımız gasp edilemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

kartal direnişçi

Üzerlerinde “Özel istihdam bürolarına hayır” ve “Taşeron sistem, ücretli köleliktir” yazılarının bulunduğu tişörtler giyen işçiler, “Emek en yüce değerdir”, “Bedel ödeyerek aldık, bedel ödetiriz, vermeyiz” dövizleri ile meşaleler taşıdı. Yürüyüşün ardından AKP Kartal İlçe Örgütü binası önünde açıklama yapmak isteyen işçiler, polis barikatıyla karşılaştı. Polislerce engellenen işçiler, daha sonra Kartal Meydanı’na yürüdü.

Açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Kıdem tazminatı bizlerin, çocuklarımızın teminatıdır. Kıdem tazminatının fona devredilmesi demek, işçilerin teminatı olan emekli olduklarında sahip oldukları hakların ellerinden alınması demektir. Yasanın mevcut işçileri etkilemeyeceği iddia ediliyor. Bizden sonrakilerin, yani çocuklarımızın geleceklerini çalacaklar yani. Daha önce de belirttiğimiz gibi, biz DİSK olarak bunun onaylayıcı makamı olmayacağız” diye konuştu. Artık kendileri için söz bittiğini ve eylem zamanı olduğunu ifade eden Beko, “Tüm halkımıza, tüm emek ve meslek örgütlerine, tüm emek dostlarına çağrımızdır. Gelin köleliğe karşı siz de ‘#Direnİşçi’ olun, gelin omuz omuza, kol kola bu saldırıyı püskürtelim. İstersek, inanırsak engelleriz. Haklarımızı sonuna kadar, ne pahasına olursa olsun savunacağız” diyerek, eylemlerine destek çağrısında bulundu. Beko’nun açıklamasının ardından işçiler, sloganlar eşliğinde eylemlerine son verdi. (muhalefet.org 31 Ekim)