DİSK’E POLİS BARİKATI VE COPLA SALDIRI

DİSK’E POLİS BARİKATI VE COPLA SALDIRI

12 Eylül’ün işkencehanesi Otağ-ı Hümayun açıldı

DİSK insan hakları müzesi olsun dedi

Polis kapıda coplayarak karşılık verdi

Eski Davutpaşa Kışlası, bugünün Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki Otağ-ı Hümayun 12 Eylül zulmünün ve işkencelerinin simgelerinden biridir.

Yüzlerce DİSK yöneticisi ve üyesinin ağır işkenceler gördüğü bina, Avrupa Kültür Başkenti çerçevesinde yenilendi.

Bugün bir törenle açılacağı söylenen Otağ-ı Hümayun’un sürpriz konukları, işkence mağduru DİSK’liler oldu.

Polis, DİSK yönetici ve üyeleri kampusun kapısında kurduğu barikat ile durdurmaya çalıştı. Çıkan tartışmada, aralarında yaşları 70’i aşmış DİSK’in eski yöneticilerinin de bulunduğu onlarca kişi coplandı.

DİSK’e destek vermek için üniversitenin kapısın gelen öğrenciler de polisin şiddetine maruz kaldı.

Üniversite yönetiminin girebilirler dediği DİSK’liler, polisin keyfi tutumuyla önlenmek istendi.

Sonuçta kazanan DİSK’liler ve destek için gelen öğrenciler oldu. Sloganlarla üniversiteyi giren kortej, Otağ-ı Hümayun kapısına kadar geldi.

Burada DİSK Genel Başkanı Süleyman ÇELEBİ, bir açıklama yaparak, 12 Eylül sonrasında binada yaşananları, gördükleri işkenceleri anlattı.

Binanın insan hakları ve demokrasi müzesi yapılması için 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi yönetimine başvuru yaptıklarını ancak bir yanıt dahi alamadıklarını belirtti.

Onarım masraflarını da karşılamayı önerdiklerini hatırlatan Çelebi, bugün Avrupa Kültür Başkenti projesiyle onarılan ve açılan bu binanın geçmişini izlerini silme çabası olarak değerlendirdi.

Yapılan hiçbir şeyin yaşanan acıların, dökülen kanların izlerini silemeyeceğini, taleplerinin sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

Basın açıklamasına DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, aralarından Sendikamız DİSK/Tekstil’in de bulunduğu üye sendikaların yöneticileri, 12 Eylül sonrasında Otağ-ı Hümayun’da sorgulanan ve işkence gören eski DİSK’liler, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri katıldı.

disk-mudahale