DİSK kurucusu Kuas’ı andık

DİSK’in kurucularından biri ve Lastik-İş Sendikasının unutulmaz lideri Riza KUAS ölümünün 31. yılında anıldı.

Konfederasyonumuz DİSK’in kurucularından, Lastik-İş Sendikamızın unutulmaz genel başkanı ve lideri Rıza KUAS ölümünün 31. yılı nedeniyle DİSK ve Lastik-İş tarafından düzenlenen törenle anıldı.

DİSK üyesi sendikaların yöneticileri, Lastik-İş Sendikamızın üyeleri, Kuas ailesi ve dostları Edirnekapı’daki Hava Şehitliği’nde yer alan aile mezarlığında bir araya geldi.

DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Lastik-İş Genel Sekreteri Alaatin Sarı, Kuas’ın hayatına ve mücadelesine değinen bir konuşma yaptı. Sarı, Lastik-İş Sendikasının son dönemdeki önemli çalışmalarına değinerek, gelecek kuşaklara sağlam bir miras bırakacaklarını söyledi. Tüm şube binalarının sendika malı haline getirildiğini, açılan sosyal tesislerle yeni hizmetlerin verildiğini belirtti.

Alaatin Sarı TBMM’de bayram öncesinde onaylanan Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası’na hatırlatarak bu yasanın beklentilerin karşılamadığını, DİSK’in tek başına da olsa mücadeleyi sürdürdüğünü, DİSK Yönetim Kurulu’nun bugün Cumhurbaşkanı’na çıkarak, veto edilmesi taleplerini ileteceğine dile getirdi.

Anma etkinliğinde Lastik-İş Sendikası’nın eski Yönetim Kurulu üyelerinden ve Rıza Kuas’ın kardeşi Niyazi Kuas da kısa bir konuşma yaptı.

Kuas tüm katılımcılara ailesi adına teşekkür ederek, yeni çıkan yasa nedeniyle 15-16 Haziran 1970 süreciyle ilgili kısa bir anısını aktardı. Kuas, “O dönemde işçilerin taleplerine kulaklarını tıkayanlar, buyrun ne istiyorsanız yapın diye meydan okudular. Sonrasında işçilerin neleri yapabildiği gördüler ve korkutular” diyen Kuas, bugünkü iktidarın da bunu anlaması gerektiğine değindi. Kuas kimse işçinin sabrıyla oynamasın, işçinin sabrı tükendiğinde başlarına neler gelebileceğini bilemezler dedi.

Yapılan bu konuşmalardan sonra anma töreni tamamlandı.

KUAS-31.10.2012-1

DİSK kurucusu Kuas'ı andık