DİSK KURUCULARINDAN RIZA KUAS ANILDI

Rıza Kuas Mezarı Başında AnıldıKonfederasyonumuz DİSK’in kurucuları arasında yer alan Lastik-İş Genel Başkanı ve TİP eski Ankara Milletvekili Rıza Kuas ölümünün 34. yılında törenle anıldı.

İstanbul, Edirnekapı Şehitliği’nde yapılan tören, Lastik-İş Genel Sekreteri ve DİSK Yönetim Kurulu üyesi Alaattin Sarı’nın konuşmasıyla başladı.

Sarı, konuşmasında Rıza Kuas’ın sendikal mücadelesinden örnekler vererek, Lastik-İş’in bugün onun izinden hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı yürüdüğüne değindi.

Türkiye’nin yeni bir çatışma ortamına sürüklendiğine dikkat çeken Alaattin Sarı, askerlerimizin, polislerimizin şehit düştüğü bir ortamda, 10 Ekim’de barış isteyen emekçilere bomba atılması sonucu yüzü aşkın vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

Bombanın emekçilerin haklarını, demokrasiyi ve özgürlükleri hedef aldığını söyleyen Sarı, işçiler olarak büyük üzüntü içinde olduklarını belirtti.

Tören DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun konuşmasıyla devam etti. Kani Beko Türkiye işçi sınıfı ve DİSK tarihinde Kuas’ın çok özel bir yeri olduğuna değindi. 60’lı yılların sonunda “üstünü aratma” kampanyasıyla işçi sınıfının onuru korumaya çalışan Kuas’ın her zaman örnek olmaya devam edeceğini söyleyen Kani Beko, “DİSK’in görevi işçilerin, emekçilerin haklarını korumaktır” dedi.

Yıllardır ülkenin kardeş kavgasına sürüklenmek istendiğini hatırlatan Beko, “bize düşen akan kanı durdurmaktır, ayrım gözetmeksizin vatandaşlarımızın öldürülmesini, gençlerimizin tabutlarda evlerine dönmesini önlemektir. Türkiye’ye barışı, huzuru, demokrasiyi ve hukuku getirmek bizlerin sorumluluğundadır” dedi.

Gün içinde görevlerimizi yaptık, yöneticiler olarak toplu iş sözleşmelerini imzaladık diyebiliriz, akşam eve gidip yastığa başımızı koyduğumuzda ülkemiz bu haldeyken huzurla uyuyabilir miyiz diye soran Beko konuşmasını şöyle sürdürdü: “dün konfederasyonu kuranlar, Rıza Kuas bugün yaşasaydı demokrasi için, huzur için, barış için mücadele ederdi. Biz de onların yolunda yürümeye çalışıyoruz.”

Törene Lastik-İş eski Yönetim Kurulu üyesi ve Rıza Kuas’ın kardeşi Niyazi Kuas ile çocukları, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Muharrem Özen, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Birleşik Metal-İş Örgütlenme Dairesi Başkanı Özkan Atar, Tekstil Genel Sekreter Yardımcısı Ergün İşeri, Lastik-İş başta olmak üzere DİSK üyesi sendikaların yönetici ve temsilcileri katıldı.

Konuşmaların ardında katılımcılar, Kuas’ın mezarına karanfiller bıraktılar.