DİSK KURUCULARINDAN NEBİOĞLU TÖRENLE ANILDI

10.08.2016- Nebioğlu anma

Konfederasyonumuz DİSK’in kurucularından ve eski Genel Başkanlarından Kemal Nebioğlu mezarı başında yapılan bir törenle anıldı.

Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yapılan törene, DİSK Yönetim Kurulu, başta uzun yıllar Genel Başkanlığını yaptığı Gıda-İş olmak üzere DİSK üyesi sendikaların başkan ve yöneticileri, DİSK’in eski yöneticileri, Nebioğlu ailesi ve dostları katıldı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu tarafından başlatılan törende önce saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından önce Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan daha sonra ise DİSK Genel Başkanı Kani Beko birer konuşma yaptı.

Tören, Nebioğlu’nun mezarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Kemal Nebioğlu;

1926 yılında Rize’de doğdu.

İşçi olarak çeşitli işkollarında çalıştı, çok genç yaştan itibaren sendikal örgütlenmelerin içinde yer aldı.

1961 yılında Türkiye İşçi Partisi’nin kurucularından biri oldu ve 1965 seçimlerinde Tekirdağ milletvekili olarak seçilerek, bir dönem TBMM’de görev yaptı.

Uzun yıllar T. Gıda-İş Sendikasının Genel Başkanlığını üstlendi.

1967 yılında DİSK’in kuruluş sürecine katıldı ve kuruculardan biri oldu. Kuruluşundan itibaren DİSK Yürütme Kurulu üyeliği yaptı.

12 Eylül darbesinde hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan yüzlerce DİSK’liden biri olarak inatla hukuku ve demokrasiyi savundu.

DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk’ün ölümünün ardından yapılan DİSK 7. Genel Kurulu’nda DİSK Genel Başkanlığı’na seçildi ve 1992-1994 yılları arasında bu görevini sürdürdü.

Hayatının her safhasında sendikal alana katkı vermeye devam etti.

10 Ağustos 2006 tarihinde yaşama veda etti.