DİSK Genel Başkanlığı milletvekilliği basamağı değildir!

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kazım Doğan’ın DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun istifasına ilişkin değerlendirmesi;

Dün bazı televizyon kanallarında ve bugün bazı gazetelerde DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun milletvekili adaylığı için görevinden istifa ettiğini öğrendik.

Açıklamalara göre bir CHP Genel Başkan Yardımcısı sayın Beko’yu aramış ve milletvekili adaylığı için başvuru yapmasını teklif etmiş. Sayın Beko da hiç aklında yokken bu teklifi kabul edip hemen görevinden istifa etmiş.

CHP veya bir başka siyasi partinin konfederasyonumuza gösterdiği ya da göstereceği teveccühü saygıyla karşılarız.

Ancak DİSK Genel Başkanlığı gibi bir görevin hiç kimseye danışılmadan ve hiç akılda yokken bırakılıp gidilmesini hiç hoş bulmayız.

Sayın Beko 2019 yılına kadar görev yapmak üzere aday olmuş ve bu sözü neticesinde oylarımızla seçilmiştir. On birlerce DİSK üyesine verdiği sözü tutmamış, örgüt disiplinine uymayan bir şekilde görevini bırakmıştır.

DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, hiç aklında yokken gelen milletvekili tekliflerini kabul etmemiştir.

DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, milletvekili iken bu görevinden ayrılıp DİSK’in başına geçmiştir.

Bunun aksine örnekler de gösterilebilir. Ancak hukukta bir yaygın kural vardır; “sui misal emsal teşkil etmez.”

Maalesef sayın Beko’nun tercihi tarihimizin güzel örneklerinden olmamıştır.

Yıllardır kötü örnekler nedeniyle sıklıkla dile getirdiğimiz gibi tavrımız nettir: DİSK Genel Başkanlığı milletvekilliği için bir basamak olmamalı, böylesine bir niyete bile tolerans gösterilmemelidir.

Hiç geriye bile bakmadan tercihini milletvekili teklifinden yana kullanmış bir arkadaşımıza “yolun açık olsun” demekten başka yapacağımız bir şey kalmamıştır.

Ve artık böylesine bir gidişin, geriye dönüşü de olamayacaktır.