DİSK: DİREN FİLİSTİN

Son birkaç gün içinde İsrail hükümetinin Kudüs, Gazze Şeridi olmak üzere Filistinlilere yönelik ağır saldırı politikası tüm dünyada endişe ve tepki ile karşılaştı.

Düne kadar 9’u çocuk 26 Filistinli İsrail silahlı kuvvetlerinin saldırıları sonucu yaşamını yitirdi.

1948’den beri İsrail ve Filistinliler arasında tartışmalı olan ve İsrail’in uluslararası hukuku yok sayarak yürüttüğü Kudüs’te yeni yerleşim açma, Filistinlileri evlerinden çıkarma çabaları ilk gerilimi ateşledi.

Ardından İsrail ile Arap güçleri arasında meydana gelen 6 gün savaşının başlangıç tarihi nedeniyle İsrailli bazı grupların Mescid-i Aksa’ya yönelik yürüyüş yapma istekleri Filistinlilerin büyük tepkisine neden oldu.

Hükümeti kurma görevini başaramamış ve pozisyonunu muhalefete kaptırmış olan Başbakan Binyamin Netenyahu bu durumu kendisi için fırsata çevirme ve Filistinlilerin kanı üzerinden iç politikada konumunu koruma çabasına girdi.

İsrail hükümeti Filistinlilere karşı kurşunlarla, bombalarla saldırıya girişti. Can kayıpları, yıkımlar birbirini izledi.

İsrail’de ne zaman iktidarlar iç politikada sorun yaşasalar, iktidarlarını kaybetmekten korksalar hemen bir saldırı dalgası yaratarak dikkatleri dağıtmayı tercih etti. Bu çirkin politikanın bedelini ise canlarıyla, yurtlarıyla hep Filistinliler ödedi.

İsrail hükümetlerinin bölgede bu kadar saldırgan politika izlemenin ardında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sahip olduğu nükleer güç ve ABD’nin açık desteği bulunmaktadır.

Savaşı, kan dökmeyi, işgali bir iç politika aracına dönüştüren İsrail hükümetini kınıyoruz.

Filistinlilerin meşru ve uluslararası hukuk gereği sahip oldukları topraklar derhal Filistinlilere verilmeli ve işgal sona erdirilmelidir. Filistin halkının kendi topraklarında özgürce yaşama hakkını savunuyoruz.

Yaşamını yitiren tüm Filistinlilere başsağlığı ve Filistin halkına sabırlar diliyoruz

Konfederasyonumuz DİSK’in yaptığı çağrıyı destekliyoruz;

Filistin’de işgalcilerin insanlık dışı saldırıları devam ediyor! Direnen Filistin halkının yanındayız. İsrail ile bütün ticari ve askeri ilişkiler kesilsin!”

4 Sendikadan ortak protesto eylemi

DİSK üyesi Tekstil, Gıda-İş, İletişim ve Camkeramik-İş sendikaları İsrail hükümetinin Filistin halkına yönelik saldırı politikaları protesto edildi.

15 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’daki İsrail Başkonsoluğu önünde ortak yapılan protesto etkinliğinde sendikalar adına Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan kısa bir açıklama yaptı.