DİSK: BİLDİĞİMİZ YOLDAN YÜRÜYORUZ…

15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişinin 51. yılı nedeniyle Konfederasyonumuz DİSK tarafından bir çok kentte etkinlikler düzenlendi.

Merkezi düzeydeki ilk etkinlik 15 Haziran 2021 tarihinde Kocaeli’deki basın açıklaması oldu.

İkinci etkinlik ise 16 Haziran 2021 tarihinde Gebze’den İstanbul’a sembolik bir yürüyüş gerçekleştirildi. Alınan karar doğrultusunda sendikamız adına DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Sendikamızın Genel Başkanı Kazım Doğan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Başak, Merter Şube Başkanı Asalettin Arslanoğlu, Örgütlenme Uzmanı Erdal Saran yürüyüşte yer aldı.

 

 

51. yılı temsilen DİSK yönetim kurulu üyeleri, sendikaların yönetici ve temsilcilerinden oluşan 51 kişilik kortej Gebze’den İstanbul’a doğru yürüyüşe geçti.

 

Yürüyüş Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda sona erdi. Burada toplanan DİSK yürüyüşçüleri ve diğer katılımcılar 15-16 Haziran’da yaşamını yitirenler için saygı duruşu yaptı.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun açış konuşmasının ardından DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Çerkezoğlu açıklamasında 15-16 Haziran direnişinin geçmişte kalan bir anının ötesinde hala işçi sınıfı mücadelesine ilham veren bir direniş olduğunu belirtti. Çerkezoğlu, açıklamasında yaşanan sürece ilişkin DİSK’in acil taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Ücretsiz izin dayatmasına son verilmesi
  • İşten çıkarma yasağının tüm istisnalar kaldırılarak devam ettirilmesi
  • Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintilerin sıfırlanması
  • İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının bütünüyle işçiler ve işsizler için kullanılması
  • İşsizliği ve güvencesizliği azaltacak politikalar uygulanması, kamu istihdamının artırılması ve çalışma saatlerinin kısaltılması
  • Ülke kaynaklarının Kanal İstanbul ve rant projelerine değil, pandemide gelirini kaybedenlere aktarılması
  • Örgütlenme, toplu sözleşme ve grev haklarının önündeki tüm engellerin kaldırılması

Merkezi düzeydeki etkinlik Bandista müzik grubunun konseriyle tamamlandı.

Kaynak: @diskinsesi