DİSK BAŞKANLAR KURULU: “GELİRDE ADALET, VERGİDE ADALET!”

Konfederasyonumuz DİSK’in Başkanlar Kurulu 30 Eylül 2021 tarihinde İstanbul, Bostancı’daki Birleşik Metal-İş Genel Merkezinde toplandı.

Kemal Türkler Salonu’nda yapılan toplantıda güncel gelişmeler ele alınarak, önümüzdeki döneme ilişkin mücadele programının oluşturulması amacıyla görüş ve öneriler dile getirildi.

Soldan sağa: Alaattin Sarı (DİSK Genel Başkan Yardımcısı), Seyit Aslan (DİSK Yönetim Kurulu Üyesi), Dr. Arzu Çerkezoğlu (DİSK Genel Başkanı), Remzi Çakır (DİSK Genel Başkan Yardımcısı), Kazım Doğan (DİSK Yönetim Kurulu Üyesi)

Yapılan değerlendirmelerin ardından hazırlanan Başkanlar Kurulu bildirisi, 01 Ekim 2021 tarihinde İstanbul, Beşiktaş’taki DİSK Genel Merkezi önünde yapılan basın toplantısıyla medya temsilcilerine açıklandı.

Genel Başkan Dr. Arzu Çerkezoğlu tarafından okunan Başkanlar Kurulu bildirisinde “Bıçağın kemiğe dayandığı şu günlerde biraz nefes almak için ülkeyi yönetenleri acil önlemler almaya çağırıyoruz” denildi.

Başkanlar Kurulu acil önlemler olarak şu talepleri dile getirdi:

1.    Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

2.    Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.

3.    En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

4.    Elektrik, su,  doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

5.    Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

Basın açıklamasının tam metnini aşağıda sunuyoruz:

GEÇİNMEK İSTİYORUZ: GELİRDE ADALET, VERGİDE ADALET

30 Eylül 2021’de toplanan DİSK Başkanlar Kurulu’nda değerlendirilen önümüzdeki dönem örgütlenme ve mücadele programına dair DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun Genel Merkezimiz önünde yaptığı basın açıklamasının metni:

Ülkeyi yönetenlere göre ekonomi şahlanıyor ama işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şey işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar, zamlar…

Televizyonlarda, gazetelerde anlatılan pembe masallar artık kimseyi uyutamıyor: Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz. İşsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz.

2022 kışına pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak. Ülkeyi gerçek anlamda bir karakış bekliyor!

Türkiye’nin salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olduğu gerçeğinden hiç bahsedilmiyor.

İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldiğimiz gerçeği gizlenmek isteniyor.

Pandemide halk işsizlikle ve geçim zorluklarıyla mücadele ederken bir avuç ayrıcalıklı şirketin vergi borçlarının sıfırlanmasını, İŞKUR ve SGK kaynaklarından yapılan kıyakları kimse görmüyor zannediyorlar.

İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor.

Türkiye, uluslararası sermaye için ucuz ve güvencesiz işçilik cenneti haline getirilmek istenirken, elimiz kolumuz bağlı izleyelim, örgütlenmeyelim, sendikalı olmayalım, hakkımızı arayıp sormayalım istiyorlar.

Bizi yoksullaştırarak, bize hayatı zehir ederek bir avuç şirket ile beraber “şahlanmak” istiyorlar.

İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın çok büyük bir çoğunluğu ise bu masallarından bıktı artık. “Geçinemiyoruz” diyenler çözüm istiyor.

Bıçağın kemiğe dayandığı şu günlerde biraz nefes almak için ülkeyi yönetenleri acil önlemler almaya çağırıyoruz. Üç beş şirketin hatırına bir gecede çıkan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin, açlık ve yoksullukla boğuşan milyonlar için neden çıkmadığını soruyoruz.

Evet, kimsenin bize bahşedeceği bir kurtuluş yok. Omuz omuza mücadele edeceğiz. Önümüzdeki aylarda TBMM’de Türkiye’nin 2022 yılı bütçesi için çalışmalar başlayacak. Bütçede oldukça basit düzenlemeler yapılarak, bu ülke bu halk nefes alabilir. Birkaç ay içinde yeni asgari ücret çalışmaları başlayacak. Hem bütçe hem de asgari ücret artan hayat pahalılığına karşı emekçilerin soluk almasını sağlayabilir.2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır! Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır!

Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı Anayasa’nın sosyal devlet ilkesinin gereği olan aşağıdaki önlemleri acilen alınmaya çağırıyoruz:

1.    Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

2.    Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.

3.    En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

4.    Elektrik, su,  doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

5.    Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

Pembe tablolar çizmeyi alışkanlık haline getiren siyasi iktidarı uyarıyor, 2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken “geçinemiyoruz” diye haykıran halkın ekmeği için somut önlemler almaya çağırıyoruz.

İşsizliğin ve yoksulluğun çarkları arasında ezilmeyi kabul etmiyor, tüm işçileri, emekçileri, işsizleri, emeklileri ve dar gelirlileri pahalılığa ve adaletsizliğe karşı omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz!

Bu adaletsiz düzene karşı, sömürüye karşı örgütlenmeli, sendikalı olmalı, hakkımızı aramalıyız. Bir araya gelerek, omuz omuza vererek, örgütlenerek kazanabiliriz!

Mücadelemizi ve örgütümüzü işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan büyüteceğiz!

Herkese iş, ekmek ve güvenli bir gelecek sunan bir düzeni omuz omuza kuracağız!