DİSK-AR: ZORUNLU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ RAPORU

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 25 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) köklü değişiklikler yapan zorunlu/otomatik BES uygulaması 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek.

Değişiklikler çalışanları yakından ilgilendiriyor. Sosyal dayanışma boyutu olmayan BES’i bir sosyal sigorta programı olarak kabul etmek olanaklı değildir.

Zorunlu BES’in yasalaşması ile sosyal güvenliğin özelleştirilmesi ve piyasaya terkedilmesi yönünde yeni bir adım daha atılmış oldu.

Zorunlu BES uygulaması ile Türkiye’de 1990’ların sonundan bu yana “reform” adı altında sosyal güvenlik ve kamusal emeklilik sisteminin zayıflatılması, esnetilmesi ve piyasalaştırılması amacıyla yapılanlara bir yenisi eklendi.

Zorunlu BES, kamusal emeklilik sistemini “şimdilik” ortadan kaldırmıyor ancak adım adım ona alternatif özel bir sistemin taşlarını döşüyor.

Sendikaların görüşlerini bildirilmesine izin verilmedi. Zorunlu BES kanun tasarısı hakkıyla incelenmeden, kamuoyunda yeterince tartışılmadan ve taraflara söz hakkı tanınmadan yasalaşmış oldu.

DİSK-AR tarafından hazırlanan bu raporda son değişikliklerle birlikte Bireysel Emeklilik Sisteminin nasıl işlediği, çalışanlar ve emekliler için ne anlama geldiği soru ve örneklerle ele alınacaktır.

Raporda soru ve yanıtların yanı sıra BES ile ilgili konularda çeşitli değerlendirmeler de yer almaktadır.

Raporu okumak için tıklayın.