DİSK alanlara indi

DİSK Başkanlar Kurulu’nun kararıyla ülke genelinde DİSK üyeleri iş bırakarak alanlara indi.

DİSK Yönetim Kurulu’nun çağrıyla toplanan DİSK Başkanlar Kurulu, 5 Haziran’da iş bırakarak alanlarda buluşma kararı aldı.

KESK, TTB ve TMMOB’nin de katılımıyla başta İstanbul olmaz üzere çok sayıda il merkezinde büyük yürüyüşler düzenlendi.
İstanbul’da DİSK üyeleri Şişli’de toplanarak, oluşturdukları kortejle Taksim alanına yürüdü. Yürüyüşe TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özdemir Aktan ile İstanbul Tabip Odası yönetici ve üyeleri DİSK kortejiyle birlikte katıldı.
Alana girildiğinde önce 1 Mayıs 1977 başta olmak üzere 1 Mayıs şehitleri için Kazancı Yokuşuna karanfil bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.
Daha sonra Gezi Parkı önüne gelen DİSK üyelerine Genel Başkan Kani Beko bir konuşma yaptı. Beko konuşmasına “onurlu yaşamlarını, çocuklarının geleceğini ve özgürlüklerini savunan, kendisini dışlayanlara, yok sayanlara, baskı altında tutmaya, yıldırmaya çalışanlara, diktatürlük kurmaya çalışanlara yeter artak diyen yiğin insanlar, hepinizi DİSK adına selamlıyorum” diyerek başladı.
Beko direnişçilere seslenerek; “Dünyayı güzelleştirecek olanlar, işte burada ortaya çıkardığınız, birlikte şekil verdiğiniz, birlikte ürettiğiniz özgür insanlardır” dedi.
Direniş mücadelesinde Hatay ve İstanbul’da yaşamını yitiren Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş’ı da hatırlatan Beko, sözlerini şu çağrı ile sonlandırdı:
“dünyanın bütün egemenlerine, bütün zorbalarına, bütün zalimlerine sesleniyorum; topunuzla, tankınızla, copunuzla, panzerinizle de gelseniz, dindiremezsiniz halkın coşkun akan selini”.
Açıklamanın ardında DİSK ve üye sendikaların yöneticileri, Gezi Parkı’ndaki oluşturulan direniş sitesini, reviri ve diğer sosyal etkinlik alanlarını ziyaret etti. Üye sendikalarımızdan Sinesen’in standında üyelerimizle görüştü.
Aynı gün KESK’de daha önceden 657 sayılı Yasa’daki değişiklik girişimi nedeniyle almış olduğu “grev” kararını uygulamaya geçirdi.
KESK üyeleri İstanbul’da Saraçhane’de toplanarak buradan Taksim Meydanına çıktı.
Diğer illerde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri genel olarak ortak eylemlilikler gerçekleştirdi.
5-Haziran-2013-yuruyusu-3
5-Haziran-2013-yuruyusu-4
Taksim Platformu Başbakan Vekili Bülent Arınç ile görüştü
DİSK’in de aralarında yer aldığı Taksim Dayanışması, Başbakan Vekili Bülent Arınç’ın davetiyle Ankara’ya gitti.
Heyette DİSK adına Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Şehir Planlamacıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu yer aldı.
Emekçilerin akın akın alanlara indiği saatlerde yapılan görüşmede Taksim Dayanışması heyeti Gezi Parkı direnişinin taleplerini Arınç’a iletti.
5-Haziran-2013-yuruyusu-5