DENİM KUMAŞÇILIK İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA

Muratlı’da bulunan Denim Kumaşçılık (Dynamo) işletmesindeki hak mücadelesi sürüyor.

İşveren bayram öncesi iki üyemizi işten çıkararak başlattığı hukuksuzluğa bayram sonrasında da devam etti.

Toplam 11 üyemiz işten çıkarıldı.

Üyelerimizin işyeri önünde başlattığı hak nöbetine, DİSK ve üyesi sendikalardan destek ziyareti gerçekleştirildi.

27 Temmuz 2021, Salı günü saat 15.00’de DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu başkanlığındaki DİSK heyeti işyeri önüne gelerek üyelerimizle görüştü.

Heyette DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Dev. Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, DİSK Bölge Temsilcisi Salim Şen başta olmak üzere Birleşik Metal, Dev. Yapı-İş, Genel-İş, Emekli-Sen ve Eğitim-Sen yönetici ve temsilcileri de yer aldı. Sendikamızın bölgedeki işyerlerinden işyeri sendika temsilcilerimiz de destek ziyaretine katıldı.

DİSK heyetini Genel Başkanımız ve DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kazım Doğan, Genel Sekreterimiz Celal Aslan, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Ali Başak, Genel Yönetim Kurulu üyemiz Savaş Testici ve Merter Şube Başkanımız Asalettin Arslanoğlu karşıladı.

Genel Başkanımız Kazım Doğan dayanışma ziyaretine ilişkin yaptığı konuşmada, işvereni hukuka, markalarla yaptığı yaptığı sözleşmelere uygun davranmaya, işten çıkarmalara son vermeye ve işçilerin örgütlenmesine müdahale etmemeye davet etti. Doğan DİSK ve üyesi sendikaların verdikleri desteğe teşekkür etti.

Heyet adına DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu kısa bir konuşma yaptı. Çerkezoğlu, konuşmasında yaşanan süreci takip ettiklerini, işverenin hukuka ve altına imza attığı sözleşmelere saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Genel Başkan Çerkezoğlu, küresel markalara iş yapan bir işyerinin kuralsız, hukuksuz davranmasının işin ve işyerinin sürekliliği açısından mümkün olamayacağını hatırlatarak en kısa süre içinde işten çıkarılan işçilerin işlerine geri dönmelerinin öncelikli talepleri olduğunu belirtti. Örgütlenme ve toplu sözleşme hakkına saygı gösterilmesinin, mevcut anlaşmazlığın çözümünde önemli bir adım olacağını söyledi.