DENİM KUMAŞ MÜCADELESİNE DESTEK BÜYÜYOR

 

DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu basın açıklamasını yapıyor

Lüleburgaz’da kurulu bulunan Denim Kumaşçılık işçileri bir süre önce sendikamıza üye olmaya başlamıştı.

İşveren hukuksuz işten çıkarma, baskı, taciz yöntemleriyle işçilerin sendika hakkını kullanmasını önlemeye çalışıyor.

İşten çıkarılan üyelerimiz ve onlara destek veren yöneticilerimiz bu nedenle işyeri önünde “hak nöbeti”yle mücadele veriyor.

İşveren üyelerimizin kararlı duruşunu kıramadığı için şiddet gösterilerine kalkışmıştır. 10 Ağustos sabahında yanına aldığı güvenlikçi ve yöneticilerle nöbet çadırına gelerek bir üyemize saldırı girişiminde bulunmuştur. Konuyla ilgili adli işlemler başlatılmıştır.

Bu gelişme üzerine DİSK tarafından saldırı girişimine derhal bir dayanışma eylemi ile yanıt verilmesi kararı alınmıştır.

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kazım Doğan, işyerindeki gelişmeleri anlatıyor

12 Ağustos’ta  DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu işyeri önünde bir basın toplantısı yapmıştır.

Toplantının açılışında Genel Başkanımız Kazım Doğan kısa bir konuşma ile yaşanan gelişmeleri basın emekçilerine aktarmıştır. Ardından DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yapmıştır. Çerkezoğlu konuşmasında ana hatlarıyla şunlara değinmiştir:

  • Sendikal hak ve özgürlüklere saygı duymak yerine saldırganlık yapıp hakaret eden işvereni kınıyoruz.
  • İşveren yanlısı yasalardan da cesaret alan patron saldırganlığını sürdürmektedir.
  • DİSK olarak işçilerin haklı mücadelesinin yanında olacağız.
  • İşçilerin birliği bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaktır.
  • Sendika düşmanlığı emek düşmanlığıdır.
  • İşverene sesleniyoruz; Anayasadan gelen sendikal hakları bir an önce tanımanız iki taraf için de daha yararlı olacaktır.

Denim Kumaşçılık işçileri ve üyelerimizle dayanışma için düzenlenen basın açıklamasına CHP  Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, İletişim-İş Genel Başkanı Levent Dokuyucu, Cam Keramik-İş Genel Başkam Erol Sarıkaş, Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Özak, DİSK Bölge Başkanı ve Genel-İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Birleşik Metal-İş Trakya Şube yönetimi ve işyeri temsilcileri, Enerji-Sen, Emekli-Sen yönetici ve temsilcileri, Sendikamızın Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Şube Başkan ve Bölge Temsilcilerimiz ile bölgedeki işyeri sendika temsilcilerimizin yanı sıra siyasi partilerin yönetici ve üyeleri katıldı.

Vardiya değişimi sırasında işyerinden çıkan işçiler basın açıklamasına katılan ve kendilerine destekleri alkışlarla selamladılar.

Denim kumaş işçilerinin nöbet çadırındaki pankart

Bağlantılı diğer haberler: