Daha nereye kadar; işçiler yine kaza kurbanı!

 Sendikamızın Genel Sekreteri Muzaffer SUBAŞI’nın Gaziantep’teki galvaniz fabrikasındaki patlama nedeniyle yaptığı basın açıklaması

İşçiler Yine Kaza Kurbanı!

DAHA NEREYE KADAR?

DİSK – Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer SUBAŞI’nın Gaziantep’te 6 işçinin ölümüne neden olan kazan patlamasıyla ilgili basın açıklaması;

Son yıllarda işçilerin ölümüne ve yaralanmasına neden olan iş kazalarında belirgin bir artış yaşanmaktadır.

Bunun son örneği, Gaziantep’teki 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde dün görülmüştür. Güneydoğu Galvaniz Fabrikası’nın asit kazanı aşırı ısınma sonucu patlamıştır. Emniyet yetkililerinin yaptığı ilk açıklamaya göre; 6 işçi yaşamını yitirmiş, 8 işçi ise yaralanmıştır. 2 işçinin ise kayıp olduğu söylenmiştir.

Patlama ile ilgili daha henüz ayrıntılı bir bilgi açıklanmış değildir. O sırada kaç işçinin çalıştığı, patlamaya neyin yol açtığı gibi sorulara net yanıtlar verilmemektedir. Bu durum patlama ile ilgili şüpheleri giderek artırmaktadır.

Bölgede yapılan ilk incelemelerde fabrikada kayıtdışı olarak Suriyeli göçmenlerin çalıştırıldığı bilgileri edinilmiştir.

Çıkan ilk sonuçlar kazanın meydana gelmesinde, tıpkı yakın zamanda meydana gelen diğer ölümlü kazalarda olduğu gibi, kayıtdışı işçi çalıştırma, nitelikli kadro eksikliği ve yeterli önlemlerin alınmamasının etkin olduğunu bize göstermektedir.

Bu durum aslında son 10 yıldır uygulanmakta olan “istihdam” politikasının kaçınılmaz sonucudur. Kayıtdışı çalıştırma Hükümet tarafından gizli “yatırım teşviki” olarak görmezden gelinmektedir. İşverenler işgücü maliyetini düşürmek için nitelikli işçi çalıştırmamaktadır. Yine maliyetlerin düşürülmesi adına işyerlerinde gerekli güvenlik ve sağlık önlemleri alınmamaktadır.

İşçiler haklarını savunacak, daha iyi koşullarda çalışacak ve can güvenliklerini koruyacak durumda değildir. Hükümet ise devlet kurumlarının etkin ve düzenli denetim yapmasından bilerek kaçınmaktadır. Bu yolla işverenlere diledikleri gibi davranma, işçilerin hayatıyla oynama olanağı yaratılmaktadır. Büyük bir sanayi kenti olan Gaziantep’te Çalışma Bakanlığı Müfettişleri Grup Başkanlığı’nın kaldırılarak Adana’ya taşınması da Gaziantep’te işverenlerin denetimsiz çalışmasına daha fazla göz yumulacağını açıkça göstermektedir.

Çözüm etkin denetim sisteminin işletilmesidir. Denetim yalnızca devlet kurumları aracılığıyla yapılmaz. En etkin, uzun vadeli ve sonuç alıcı denetim işçilerce yapılandır. İşçilerin örgütlenerek, sendika üyesi olarak, toplu sözleşmelerle kuralları düzenleyerek güçlü ve etkili bir denetim ve düzenleme yapılabilir.

Sendikamız adına yaşamını yitiren işçi kardeşlerimize Allahtan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve işçi sınıfına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Yetkilileri bir an önce kazayla ilgili olarak toplumu aydınlatmaya, sorunluların hızla adalet önüne çıkarmaya davet ediyoruz.