Budak; bu düzenle örgütlenirsek mücadale ederiz

Sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan Tekboy işçilerine büyük destek. Lüleburgaz’da miting gibi basın açıklaması.

Sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan Tekboy işçileri, haklarını almak için mücadeleyi sürdürüyor.

14 Ağustos’ta fabrika önünde başlayan hak arama mücadelesi, 16 Ağustos’ta Lüleburgaz’ın merkezine kadar yayıldı.

Üyelerimize yapılan haksız ve hukuksuz işlemler nedeniyle Genel Başkanımız Rıdvan BUDAK, 16 Ağustos, Perşembe günü Lüleburgaz’da bir dizi temasta bulundu.

Fabrikanın mesai bitimde ise işçiler topluca Lüleburgaz’taki Kongre Meydanı’nda toplandı. Tekboy işçilerine destek olmak amacıyla başta DİSK üyesi Genel-İş ve Emeklisen, Türk-İş içindeki Sendikal Güç Birliği Platformu’ndan Petrol-İş şube ve temsilciliklerinden işçiler geldi.

İşçilerin hak eylemine, Lüleburgaz’daki siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinden de yoğun destek verildi.

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak, Kongre Meydanı’nda toplanan işçilere ve katılımcılara hitap eden bir konuşma yaptı. Budak konuşmasına, üyelerimize ve sendikamıza destek veren herkese teşekkür ederek başladı.

Sözlerini sendikanın işçiler için hak, ikramiye, kıdem tazminatı ve iş güvencesi anlamına geldiğini söyleyerek sürdüren Rıdvan Budak, “onun için sermaye ve hükümet bir araya gelip sayısı azalmış sendikalara da yok etmek istiyorlar” dedi.

İktidarın sermayenin isteklerine destek vererek, son 10 yılda örgütlenmenin engellenmesine çalıştığına değinen Budak, “bunlara karşı mücadele etmenin yolunu bulmalıyız” dedi. Sendikanın işçiler için önemi vurgulayan Genel Başkan Budak şunlara değindi: “Örgütlü olan toplamlar ulusal gelirden paylarını aldılar. Örgütlü olmayanlar ise maalesef sürekli olarak yaşamın güzelliklerini tatma konusunda gerilediler.”

CHP Milletvekillerinden destek;
Sendikamızın üyesi Tekboy üyesi işçileri destek vermek için Kongre Meydanı’na gelen CHP Kırklareli Milletvekilleri Mehmet Siyam KESİMOĞLU ve Turgut DİBEK de birer konuşma yaptı.

Kesimoğlu, işçinin Anayasal hakkını kullanarak sendikalaştığı, ancak buna rağmen işçilerin işten çıkarıldığını belirterek, “işte AKP zihniyeti bu” dedi.

Dibek ise 27 arkadaşımızın bayrama işsiz gireceğini, mücadelenin birlikte verilmesi gerektiğini, birlikte kazanacaklarını söyledi.

Sendikaların dayanışması;
Üyelerimize destek için gelen sendikalar adına, Petrol-İş Trakya Şube Başkanı Turgut DÜŞOVA kısa bir konuşma yaptı.

Düşova konuşmasında, Tekboy işçilerine her zaman ve her konuda destek olacaklarını belirtti ve kıdem tazminatı için birlikte mücadele verilmesi gerektiğine değindi.

Basın toplantısından görüntüler;

Tekboy-Ridvan-Budak-01 Tekboy-Ridvan-Budak-02 Tekboy-Ridvan-Budak-03