BU HESAP BURADA BİTMEZ!…

28 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 11:00’de tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak basın açıklamaları yapıldı, üç işçi konfederasyonunun ortak bildirisi okundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan işveren ve hükümet ittifakıyla belirlenen asgari ücretin açıkladığı saatlerde yapılan basın açıklamalarında belirlenen ücrete tepki vardı.

İstanbul Kadıköy İskele meydanındaki basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Nevzat Karataş, DİSK üyesi sendikaların Genel Başkanları, genel merkez ve şube yöneticileri, siyasi partilerin temsilciler de katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada asgari ücret mücadelesini “Türkiye’yi uluslararası sermaye için ucuz emek cenneti haline getirmek isteyenler ile insanca yaşamak isteyen Türkiye işçi sınıfı arasındaki mücadele” olarak tanımladı.

Basın açıklamasının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işveren-hükümet ittifakı ile çıkan rakamın açıklanması üzerine bir açıklama daha yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 2021 yılı için açıklanan asgari ücrete tepki göstererek  “İşçiler yine bir kez daha yok sayılmıştır. Bu mu adaletiniz? Bu mu işçiye emekçiye reva gördüğünüz asgari ücret” dedi ve asgari ücret mücadelesinin 1 Ocak 2021’den itibaren devam edeceğini ilan etti.

Birçok kentte düzenlenen ve üç konfederasyonun ortak açıklamasının okunduğu basın açıklamalarına Türk-İş bölge temsilcilikleri ve Türk-İş üyesi sendikalar da katıldı.

Kaynak: http://disk.org.tr/2020/12/isciler-ulkenin-dort-bir-yanindan-haykirdi-bu-hesap-burada-bitmez/