Biz ellerimizi birleştirdiğimizde emek kazanacak, memleket kazanacak!

Konfederasyonumuz DİSK tarafından 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’nin 49. yıl dönümünde İstanbul, Kartal meydanında bir miting gerçekleştirildi.

“Kıdem Tazminatımıza, Emeklilik Hakkımıza Sahip Çıkıyoruz” başlığıyla düzenlenen mitinge DİSK üyesi sendikaların yan ısıra çeşitli kurum ve kuruluşların üyeleri de katıldı.

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önünde bir araya gelen katılımcılar, oluşturdukları kortejlerle miting alanına kadar sloganlar eşlinde yürüdü.

Kartal Meydanı’nda yapılan mitingde önce sahneye DİSK Korosu gelerek, işçi marşlarını seslendirdi.

Mitinge katılanların da eşlik ettiği marşların ardından DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı. Çerkezoğlu konuşmasında şu konulara değindi:

  • Kıdem tazminatının fona devriyle tazminat işveren sorumluluğu olmaktan çıkacak, işten çıkarmalar kolaylaşacaktır. Kıdem tazminatının fona devri işsizliği daha da artıracaktır. Kıdem tazminatı fonu konusunda söyleyecek tek sözümüz var: Daha vakit varken, yol yakınken; geri dönün; kıdem tazminatımızdan elinizi çekin!
  • Zorunlu BES demek,  ücretlilerimizden her ay zorunlu kesinti demek. Kriz koşullarında zaten kuşa dönmüş olan ücretlerimize el uzatılması demek. Peki ücretlerimizden yapmak istedikleri bu kesintileri ne amaçla kullanacaklar. Bunu da bakan açıklıyor. Diyor ki “finansman ihtiyacını” karşılayacağız. Açık açık itiraf ediyorlar, sizin ücretlerinizden kesip bankaları kurtaracağız diyorlar, bir avuç patronu kurtaracağız diyorlar, şatafatlı harcamalarımızı kurtaracağız diyorlar.
  • Türkiye’de fonların nasıl yağmalandığına bu halk tanıktır. Geçtik eski fonları, en son İşsizlik Sigortası Fonu’nun haline bakın. Bu fon işsiz kalmamız halinde faydalanmamız için kurulmuştu. Peki şimdi ne için kullanılıyor? İşsiz işçilerin geçinemiyoruz çığlıkları yüreğimizi yakarken, İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken paralarla işverenlerin sigorta primleri, vergileri ve hatta ücretler ödeniyor. Yandaş medya patronlarına bedavadan kredi veren kamu bankalarına, düşük faizle işsiz işçilerin parası peşkeş çekiliyor.
  • 10 Nisan’da Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan hedefler arasında EYT mağduriyetinin giderilmesi var mı? Elbette yok! Aksine, emekliliğin daha da zorlaştırılması var; sosyal güvenlik hakkının daha da budanması var.
  • 23 Haziran seçimlerinde oy kullanacak tüm işçileri, demokrasi, adalet ve emeğin hakları mücadelesini güçlendirecek biçimde tercihlerini yapmaya çağırıyoruz. Ülkeyi yönetenlere “haklarımıza ve irademize saygı göster” mesajını verelim diyoruz!
  • İnanıyoruz ve biliyoruz ki; biz ellerimizi birleştirdiğimizde ve ayağa kalktığımızda emek kazanacak, memleket kazanacak, İstanbul kazanacak!