BİRLEŞİK METAL ÜYELERİ SENDİKALI ÇALIŞMA HAKKI İÇİN ANKARA’YA YÜRÜDÜ

ÇORUM Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ekmekçioğulları Metal A.Ş. işçileri Anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal-İş sendikamızda örgütlendiler.

BMİS’in işyerinde toplu sözleşme yapmak için gerekli çoğunluğu kazanması sonrası işveren mevzuattaki düzenlemeyi kötüye kullanarak işçilerin birliğini kırmaya çalıştı.

Bilindiği gibi Covid-19 küresel salgını nedeniyle yapılan düzenlemeyle işten çıkarmalar yasaklandı. Bu yasaklamaya getirilen istisna (4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/2. maddesi) ise işverenlerin işten çıkarma yasağını delmeleri için yaygın bir yöntem haline getirildi.

Ekmekçioğulları yönetimi de aynı yöntemi kullanarak sendikal haklarını kullanan 90 işçiyi işten çıkardı.

Bu madde ile işten çıkarılmanın bir diğer sonucu ise işçilerin tazminat hakkından, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmalarının önlenmesidir. Dolayısıyla Ekmekçioğulları yönetimi, işçileri temel haklarından yararlandıkları için açık biçimde hukuku çiğneyerek cezalandırma çabası içine girdi.

8 Aralık 2020 tarihinden itibaren Ekmekçioğulları Metal işçileri; Anayasal hakları olan sendikal haklarından yararlanmak için fabrika önünde; “işleri, ekmekleri ve Anayasal hakları” için mücadele ediyor…

Çorum’da süren mücadele yoğun bir şekilde sürerken, BMİS tarafından alınan kararla işçiler Çorum’dan Ankara’ya kadar sürecek bir yürüyüşe başladı.

DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, 18 Ocak 2021, Pazartesi günü Çorum Kadeş Barış Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

19 Ocak 2021, Salı günü ise önce meydandan fabrikaya 17 kilometrelik yürüyüş gerçekleştirildi. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gitmek üzere Ankara’ya yola çıkıldı.

İşçiler tüm engellemelere rağmen Ankara’ya ulaştı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Birleşik Metal İş şube yöneticileri ve işçiler Bakan Yardımcısı ile görüştü.

Yapılan görüşme sonrasında alının kararla Ekmekçioğulları işçileri direnişe devam etmek üzere Çorum’a döndü.

Resimler; Evrensel gazetesi web sayfası

Afiş: Birleşik Metal-İş Sendikası web sayfası