Bayrak bayrak yükselen isyanımızda DİSK 50 YAŞINDA

Konfederasyonumuz DİSK’in kuruluşunun 50. yılı İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Etkinliğe uzun yıllardır DİSK’e ve işçi sınıfına gönül vermiş, gazeteciler, sanatçılar, akademisyenler başta olmak üzere siyaset dünyasından çok sayıda konuk katıldı.

Salon içindeki ve dışındaki konuklarla yapılan söyleşiler, kurulan dev ekranlardan tüm konuklarca ilgiyle izlendi.

Genel Sekreter Dr. Arzu Çerkezoğlu’nun konukları selamlaması ve ardından yapılan saygı duruşuyla kutlama etkinliği başladı. Çerkezoğlu kısa konuşmasında “Bizim tarihimiz geleceğimizdir. O nedenle DİSK bugün işten atılmalara, grev yasaklarına, taşerona, sendikasızlaştırmaya karşı mücadele bayrağını yükselten işçi kardeşlerimizdir” dedi.

Demokrasiyi kurmak için birleşelim başlığıyla gerçekleştirilen etkinlikte işçi korosu tarafından ilk kez seslendirilen DİSK 50. Yıl marşı ilgiyle dinlendi.

Ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko, açış konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Zaman zaman sloganlarla kesilen konuşmasında Beko şunlara değindi;

DİSK’in öyküsü soframızdaki zeytin ve ekmeğin öyküsüdür. DİSK’in tarihi halayların, türkülerin ve zaferlerin tarihidir.

Unutulmaz genel başkanlarımızın bıraktığı bayrağın üzerinde DİSK’in temel ilkeleri yazmaktadır.

Ben sadece bu ilkelerden dördünü hatırlatmakla yetineceğim;

1) Türkiye’de gerçek sendikacılığın, sınıf ve kitle sendikacılığının ilk ve tek temsilcisi, halkın umudu DİSK’tir.

2) DİSK, devletten, sermayeden ve siyasi partilerden bağımsız olarak işçileri demokratik biçimde bir araya getirmektedir.

3) Irk, dil din, inanç, mezhep, siyasal görüş ve dünya anlayışı farkı gözetmeksizin her işçi DİSK’li olabilir.

4) DİSK’te kararları işçiler verir. ‘Demokrasiyi kurmak için birleşelim’ sloganının anlamı, hem ülkemizde hem de sendikalarda demokrasiyi savunmaktır.

Bizim DİSK’ten öğrendiğimiz bir gerçek var: Memleketimizin geleceğinin teminatı, kendisine sınırsız bir güç isteyenler değil, bu ülkenin emeğiyle geçinen milyonlardır.

Genel Başkan Beko’nun konuşmasından sonra yurtdışından gelen konuklarımız adına Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Başkan Vekili Jaab Wienen kısa bir konuşma yaptı. Wienen konuşmasında ifade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün sınırlandırılmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, “DİSK üyeleri baskıyı, zulmü değil, saygıyı hak etmektedir. Demokrasi, eşitlik ve dayanışma için birleşelim” dedi.

Konuşmalardan sonra, DİSK’in 50 yıllık mücadele tarihini spotlarla yansıtan bir belgesel gösterimi yapıldı.

Gösterimin sonrasında ise sanatçı Orhan Alkaya’nın sunduğu konser bölümüne geçildi. Bu bölümde Bandista, Kardeş Türküler grupları, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli’de türküler ve şarkılarla geçmişten günümüze bir müzik ziyafeti sundular. Genco Erkal, işçi korosu eşliğinde DİSK’in Sesi bu şiirini okudu. Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından ilk kez DİSK’in 9. Kuruluş yıldönümü için yazılan ve yine ilk kez Genco Erkal tarafından o törende okunan şiir, salonu coşkuyla doldurdu.

50 yıl nedeniyle ayrıca bir de “Emek ve Onur Ödülü” töreni düzenlendi. Yaşamları boyunca işçi sınıfının mücadelesine destek veren, DİSK’in mücadelesinde omuzdaşı olan Şükran Soner, Zülfü Livaneli, Timur Selçuk, Genco Erkal, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Mesut Gülmez ve Prof. Dr. Korkut Boratav’a plaket verildi. Gülmez ve Boratav Ankara’daki öğretim üyelerine yönelik kıyımı protesto eylemlerine katıldıkları için toplantıya gelemedi. Boratav bir video mesajı ile DİSK’i kutladı.

50. yıl etkinliği, yine işçi korosunun seslendirdiği Enternasyonal Marşı ile sona erdi.