BAŞTÜRK’Ü TÖRENLERLE ANDIK

Konfederasyonumuz DİSK’in ve kardeş sendikamız Genel-İş’in Genel Başkanı Abdullah Baştürk, ölümünün 24. yılında İstanbul ve Ankara’da düzenlenen törenlerle anıldı.

İstanbul’daki tören, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki anıt mezarı önünde gerçekleştirildi. Törene DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, DİSK üyesi sendikaların yöneticileri, Ayten Baştürk ve Baştürk’ün dostları katıldı. Törende sendikamızı Genel Sekreter Yardımcımız Ergün İşeri temsil etti.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, törenin açılışında herkesi bir dakikalık saygı duruşuna davet etti ve ilk sözü Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’a verdi.

Çalışkan konuşmasında Abdullah Baştürk’ün verdiği mücadeleye değinerek, Genel-İş’in Abdullah Baştürk’ün mirasına sahip çıkmaya devam ettiğini söyledi.

Törendeki ikinci konuşması DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko konuşmasında DİSK’in son dönemdeki mücadelesinden örnekler vererek, asgari ücret konusundaki çalışmalarının sonuç verdiğini belirtti. Ülkede yaşanan gerilim ve çatışma ortamını hatırlatan Beko, DİSK ve işçiler her zaman barıştan yana olmuştur, barışı savunmuş dedi.

Konuşmaların ardından emekli belediye işçisi ve eski Genel-İş üyesi Ezik Ozan, Abdullah Baştürk için yazdığı bir şiiri okudu…

Baştürk’ün anmak amacıyla ikinci tören ve etkinlik Ankara’da Genel-İş Sendikamız tarafından gerçekleştirildi.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan etkinlikte “Taşeronlaşma, Bütçe ve Sınıf Mücadelesi” başlığıyla bir panel gerçekleştirildi.

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın konuşmasıyla başlayan panelde Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Aziz Konukman ve Doç. Dr. Mustafa Durmuş sunum yaptı.

Etkinlik sanatçı Suavi’nin konseri ile tamamlandı.