BAŞTÜRK’Ü ÖLÜMÜNÜN 25. YILINDA ANDIK

Konfederasyonumuz DİSK’in ve kardeş sendikamız Genel-İş’in unutulmaz lideri Abdullah Baştürk’ü ölümünün 25. yılında andık.

DİSK ve üyesi sendikaların yöneticileri, Baştürk ailesi ve dostları Zincirlikuyu Mezarlığı’nda (İstanbul) bulunan kabrinin başında bir araya geldi.

Anma etkinliği DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu tarafından saygı duruşuna davet edilmesiyle başladı.

Saygı duruşunun ardından önce Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko birer konuşma yaptı.

Remzi Çalışkan konuşmasında Baştürk’ün mücadeleci kimliğini, Genel-İş Sendikasına katkılarını anlattı ve bugün bayrağı devralanlar olarak onun izinden gittiklerini belirtti. Çalışkan her zaman derbelere karşı olduklarını ve bu anlamda da 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine tepki gösterdiklerini söyledi. Çalışkan ancak sonrasında yaşanan dönemde sanki darbe olmuş gibi uygulamalarla karşılaştıklarını vurguladı.

Kani Beko ise zor bir dönemden geçildiğini hatırlatarak, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle bütün halkın ağır bedeller ödediğini söyledi. Beşiktaş’ta polislere, Kayseri’de askerlere ve Rusya Büyükelçisine yapılan saldırıları lanetleyen Beko, biz DİSK olarak hep kardeşlikten ve barıştan yana olduk dedi.
Beko konuşmasında, ülkenin doğusunda, güneydoğusunda, sadece işlerini yapan yüzlerce belediye işçisinin, Genel-İş üyesinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi. İşsizlerimize iş, aş istediklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar, Baştürk’ün kabrine karanfiller bıraktılar.