Basın üzerindeki baskılara hayır!

DİSK’in çağrısıyla gazeteciler, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması ve öldürülen gazetecilerinin faillerinin adalet önüne çıkarılması için yürüyüş yaptı.

1 Mayıs 2011 kapsamında DİSK tarafından gerçekleştirilen eylem programının ikinci adımında, basın özgürlüğü konusu ele alındı.

Başta Ahmet Şık ve Nedim Şener olmak üzere tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, öldürülen gazetecilerinin faillerinin adalet önüne çıkarılması hedefine dönük olarak yapılan yürüyüş, Sultanahmet’teki (İstanbul) Adliye Sarayı önünden başladı.

DİSK’in daveti üzerine, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi çok sayıda gazetecinin ve DİSK üyesi sendikaların yöneticilerinin katıldığı yürüyüşe, Birleşik Metal-İş üyesi oldukları için işten çıkarılan işçiler de destek verdi.

Yürüyüş süresince, “şiirden, kitaptan bomba olmaz başbakan”, “dokunan yansa da dokunacağız”, “yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı.

Beyazıt’ta bulunan İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısına kadar yapılan yürüyüşün ardından, gazeteciler adına Radikal Gazetesi yazarı Özgür Mumcu (Öldürülen Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Uğur Mumcu’nun oğlu) bir açıklama yaptı.

Mumcu açıklamasında, “Türkiye prangalı bir basınla ne demakratikleşebilir, ne özgürleşebilir ne de refahını adil dağıtabilir” dedi.

Daha sonra DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, yaptığı konuşmada, basın emekçilerinin sorununun işçi sınıfının da sorunu olduğunu belirterek, “1 Mayıs 1977 katliamının aydınlatılmasını isteğimiz kadar, suikasta uğrayan gazetecilerimizin davalarının da aydınlatılmasını istiyoruz. Ve bütün bunları, 1 Mayıs’ta, 1 milyon yürekle Taksim’de haykırmak istiyoruz” dedi.

Eyleme destek vermek için İstanbul Üniversitesi’nden topluca çıkan öğrenciler adına da iki konuşma yapılarak, etkinlik sona erdirildi.